Ta noc będzie należeć do Perseidów — jednego z najbardziej znanych rojów meteorów. W nocy ze środy na czwartek można będzie zobaczyć ok. 100 obiektów na godzinę! Specjalnie z tej okazji w Warszawie zgasną światła na stadionie narodowym, Centrum Naukowym Kopernik czy naziemnej części oświetlenia metra. Wszystko po to, żeby chętnym ułatwić obserwację.
– Park Odkrywców jak co roku stanie się najlepszym miejscem do obserwacji Perseidów w Warszawie. Wspólnie będziemy patrzeć w niebo między 21:00 a 2:00. Będzie można dowiedzieć się wszystkiego o „spadających gwiazdach”, jak i gdzie ich wypatrywać, no i najważniejsze - zobaczycie je na własne oczy! – zapewnia Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Zjawisko na niebie będzie też można obserwować ze statków na Wiśle, pływających pomiędzy mostami, na których zostanie wyłączone oświetlenie.
100 na godzinę
Szczególnie głośno o Perseidach było w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Zainteresowanie wiązało się z tym, że w grudniu 1992 r. do Słońca zbliżyła się kometa macierzysta roju 109P/Swift-Tuttle. Spowodowało to, że już od 1988 roku, oprócz starego maksimum aktywności roju, mogliśmy obserwować nowe, wyprzedzające stare maksimum o kilkanaście godzin.
– W latach 1988-1990 aktywność w obu maksimach wynosiła około 100 meteorów na godzinę. W latach 1991-1997 nowe maksimum, spowodowane przez młode cząstki świeżo wyrzucone z komety, było już wyraźnie wyższe od starego i notowano w nim ponad 300 zjawisk na godzinę - zapewnia astronom dr Arkadiusz Olech.
Olech zwraca przy tym uwagę, że w latach 1998-1999 aktywność nowego maksimum w kosmosie zaczęła spadać, a od roku 2000 nie widać go już prawie wcale. – Pewną odmianą był rok 2004, kiedy to - oprócz starego maksimum - pojawiły się dwa nowe, z aktywnością sięgającą nawet prawie 200 meteorów na godzinę. Lata 2005 i 2006 były natomiast bardzo typowe i dały w maksimum niecałe 100 zjawisk na godzinę - zapewnia Olech.
Obserwowane od 2 tysięcy lat
W nocy z środy na czwartek nie należy spoglądać w jakieś konkretne miejsce na niebie, bo meteory będą pojawiać się na całej sferze niebieskiej - radzi naukowiec.
Perseidy są obserwowane od około 2000 lat, zaś najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Rój widoczny jest od około połowy lipca każdego roku, ze szczytem aktywności pomiędzy 9 i 14 sierpnia. Meteory widoczne są na całym niebie, ale najbardziej na półkuli północnej. Ze względu na dużą wysokość radiantu nad horyzontem, zwykle najwięcej Perseidów obserwuje się w drugiej połowie nocy i nad ranem.