Bazując wyłącznie na polskich wynalazkach w obszarze OZE, można całkowicie nie bać się przerw w dostawach prądu. Wymyślone przez rodzimych wynalazców urządzenia i materiały do pozyskiwania energii z alternatywnych źródeł, pozwalają zdobyć niezależność energetyczną. Z nimi dostawy prądu od największych dostawców mogłyby przestać mieć tak duży wpływ na energetykę.
Pionowe Siłownie Wiatrowe
Czyli polskie, wydajne turbiny pionowego obrotu, które do pracy potrzebują wiatru o minimalnej prędkości 0,6-0,8 m/s. Składają się nie z masztu, lecz z funkcjonalnych segmentów stawianych jeden na drugim.
Pracują niezależnie od kierunku wiatru, dając moc od 2 do 50 kW/turbinę, generalnie jednak są o 50 proc. bardziej efektywnie niż tradycyjne wiatraki i dają możliwość zapewnienia stabilizacji produkcji energii elektrycznej. Twórcą pionowych siłowni jest wynalazca z Kodnia Waldemar Piskorz.
Bio-Hydrogen
To wynalazek Grzegorza Wcisło, służący do produkcji energii elektrycznej z paliw (własny biodiesel), ale nie emitujący spalin (efekt spalania tu to woda i prąd). Dodatkowo krakowski wynalazca stworzył także metody oraz urządzenia do produkcji biopaliwa. Jego technologia sprawia, że Biodiesel o wysokiej czystości wyprodukować można już w ciągu 1,5 godziny, gdy inne technologie potrzebują na to co najmniej 16 do 24 godzin.
Dodać trzeba, że system docelowo będzie mógł wytwarzać energię także z paliw alkoholowych lub gazów. Wynalazek Grzegorza Wcisło z Małopolskiego Centrum Odnawialnych Źródeł Energii „BioEnergia” otrzymał od jury wystawy "BRUSSELS INNOVA 2012" jeden ze złotych medali z wyróżnieniem, natomiast Światowa Organizacja Własności Intelektualnej OMPI uznała przedmiotowy wynalazek za najlepszy przyznając mu GRAND PRIX. Produkcja energii dzięki Bio-Hydrogenowi jest 30 proc. tańsza od tradycyjnej.
Energia z fal morskich
Z wynalazku naukowców z Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Szczecinie z pewnością byliby zadowoleni mieszkańcy miejscowości nadbałtyckich. Inżynierowie opracowali silnik z wałem napędowym, w którym łopatki przestawiają się naprzemiennie, co gwarantuje stały kierunek obrotu wału, niezależnie od kierunku fali. Prosta budowa urządzenia, w którym energia z fal jest przekazywana prosto do prądnicy, zapewnia jego większą skuteczność.
Ogniwa paliwowe na kwasie mrówkowym
To wynalazek badaczy z IChF PAN. Pozwala on przetwarzać energię chemiczną w elektryczną. Ogniwa paliwowe na kwasie mrówkowym, pozyskiwanym ze spalania biomasy, czynią pozyskiwanie energii procesem ekologicznym i mogą naładować przenośne urządzenia elektroniczne tj. np. telefony komórkowe, laptopy, GPS-y. Ogniwa mogą być także instalowane jako źródła zasilania pojazdów, od wózków inwalidzkich przez elektryczne rowery po jachty.
Energetyczne wynalazki Józefa Kramarza
W kolekcji opatentowanych wynalazków z obszaru OZE autorstwa polskiego wynalazcy ze Świeradowa Zdroju można znaleźć m.in. technologię na pozyskanie energii z odpadów i odzysk ciepła z powietrza, wentylacji, ze spalin a nawet ze ścieków, a także system ogrzewania płaszczyznowego sekwencyjnego. Wiele jego wynalazków zostało wdrożonych w ośrodku wypoczynkowym „Magdalena” w Górach Izerskich, które w podnazwie funkcjonuje jako Centrum Innowacji i Transferu Technologii.
W ośrodku zastosowano m.in. niewidoczny powietrzny kolektor słoneczny autorstwa Kramarza. Ściekowy absorber ciepła, pozwalający zaoszczędzić do 50 proc. energii potrzebnej do wytworzenia ciepłej wody użytkowej. A także kostkę brukową, którą potraktowano jako akumulator ciepła z gruntu i promieniowania słonecznego.