Wielu już pewnie zna „Piękny umysł”, jeden z najsłynniejszych filmów o naukowcach, który przybliżył światu postać zmarłego w tym roku genialnego profesora matematyki Johna Nasha, noblisty, twórcy teorii gier i... schizofrenika. Ale po biografie naukowców sięga wielu reżyserów, bo jak słusznie zakładają, ich sylwetki są wyjątkowo ciekawe. Odkrywając je, przybliżają ludziom niezwykły świat nauki. Oto kilka propozycji dla ciekawych tego świata.
Można by pomyśleć, że to brytyjskie wydanie historii Johna Nasha, bo głównym bohaterem filmu ponownie jest genialny i już nie tyle chory, co tylko ekscentryczny matematyk. Tym razem to Brytyjczyk z talentem do łamania szyfrów. Mowa tu o Alanie Turingu. W filmie ukazano go jako bohatera, który w czasie II wojny światowej złamał niemiecki kod „Enigmy”, po wojnie zaś zaprojektował jeden z pierwszych elektronicznych, programowanych komputerów.
Życie Jane (2010)
Filmów o kobietach naukowczyniach ze świecą szukać. Nawet ten nie jest typową fabularną produkcją, lecz dokumentem o życiu niezwykłej brytyjskiej badaczki Jane Goodall. Ta niezwykła opowieść jest swego rodzaju portretem intymnym, antropolożki i etolożki, znanej głównie z trwających od 1966 r. badań nad szympansami, jakie prowadzi ona w parku narodowym Gombe w Tanzanii. Warto zobaczyć i trudno nie podziwiać postaci, uznanej przez wielu za jedna z najbardziej niezwykłych i szlachetnych współczesnych przedstawicieli świata nauki.
Einstein and Eddington (2008)
Niemiecki fizyk i brytyjski astronom, a w tle wojna Niemiec z Wielką Brytanią. Wyprodukowany przez HBO i BBC film opowiada o naukowej przyjaźni Alberta Einsteina i Arthura Eddingtona, o tym jak na siebie wpływali, jak stymulowali własne odkrycia naukowe.
Dowód (2005)
Ten obraz nie opowiada o żadnej konkretnej postaci ze świata nauki, ale zapewne może się z jego postaciami zidentyfikować wielu badaczy. Tu także bohaterem jest matematyk, tu również pojawia się jak w przypadku Nasha choroba psychiczna, która podważa wiarygodność jego odkryć. Ale istotna jest tu też postać córki naukowca, która podejmuje się dowieść, iż teorie jej ojca mają swoje logiczne uzasadnienie. Jak każdy film o naukowcach i ten potrafi trzymać w napięciu, choć mistrzostwem kinematografii nie jest. Mimo wszystko warto.
Hawking (2004)
Gdy na fali jest teraz raczej „Teoria Wszystkiego” wyprodukowana w 2014 roku, która ukazuje postać słynnego współczesnego astrofizyka Stephena Hawkinga, to jednak osoby, które bardziej chciałyby poznać Hawkinga jako naukowca, a nie męża Jane Wilde, powinny raczej sięgnąć po starszą produkcję. W filmie BBC z 2004 r. widz ma szansę poznać początki kariery naukowej Hawkinga, odkryć naukowych, które doprowadziły do powstania teorii Wielkiego wybuchu, a także dowiedzieć się czegoś więcej o chorobie, która unieruchomiła go na dziesiątki lat.
Kinsey (2004)
Nauka jednak to nie tylko kwestia przedmiotów ścisłych. Badania naukowe można prowadzić także w dziedzinie... ludzkiej seksualności. Badaczem, który w latach 40 XX w. specjalizował się właśnie w tym zagadnieniu był amerykański biolog, profesor zoologii i etomologii Alfred Kinsey.
Historię postaci, która w tamtych czasach zgłębiała tematykę uznawaną za tabu, z pewnością warto obejrzeć, bo to też historia wyzwolenia się Ameryki z pewnych stereotypów i historia nauki, która nierzadko musi pokonać wiele barier, by objawić światu prawdę o nim.