90 tysięcy niewidomych w Polsce i 39 milionów na całym świecie codziennie musi mierzyć się z wieloma problemami. Hałas, wysokie krawężniki, samochody parkujące gdzie popadnie – z takimi i innymi problemami ma im pomóc aplikacja opracowana przez Polaków.
">Naukowcy z Politechniki Gdańskiej we współpracy z firmą OPEGIEKA z Elbląga opracowali aplikację „Mówiące mapy”, która pomoże osobom niewidomym i niedowidzącym odnaleźć się w przestrzeni miejskiej.
Program nie będzie zastępował białej laski, czy też psa przewodnika, które towarzyszą osobom niewidomym na co dzień. Aplikacja będzie wyznaczać odpowiednią ścieżkę prowadząca do obranego celu jakim może być sklep czy apteka. Po drodze ostrzega użytkownika o występujących niebezpieczeństwach.
Aplikacja działa na urządzeniach z systemem operacyjnym Android i korzysta z wbudowanego w smartfon odbiornika GPS. Bazuje na mapach opracowanych z myślą o osobach niepełnosprawnych wzrokowo. Oferuje ona takie funkcje jak „prowadź do”, „jak daleko” czy „opisz otoczenie”, a także posiada interfejs przystosowany dla osób niewidomych. System wyposażono dodatkowo w przycisk „panika”, który wywołuje numer bliskiej osoby lub pomocy technicznej.
– Zwykła nawigacja GPS zawiera i przekazuje informacje dla osoby poruszającej się samochodem. Nasza aplikacja różni się tym, że informacje przeznaczone są dla osoby pieszej, a dodatkowo ukierunkowana jest ona na osoby niewidzące – dodaje mgr inż. Łukasz Markiewicz.
Wynalazek w wersji testowej działa już w Elblągu. Dla tego miasta mapy w aplikacji wyposażone są we wszystkie punkty niezbędne dla osoby niewidzącej. W pozostałych miastach mapy wymagają uzupełnienia i aktualizacji.
Aplikacja ma jeden minus. W tworzeniu map dla systemu ,,Mówiące mapy” potrzebna jest pomoc internautów, którzy na bieżąco będą wprowadzać informacje do systemu. Jednak proces ten działa całkiem sprawnie. Dane wpisywane przez społeczność gromadzone są na portalu internetowym, który umożliwia ich przeglądanie i edycję.
Projekt ,,Mówiące Mapy” opracowany na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki otrzymał wsparcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu IniTech.
Użytkownik kierowany jest do celu etapami. Na bieżąco monitorowane jest jego położenie geograficzne oraz kierunek, w którym podąża. W przypadku wykrycia nieprawidłowości generowany jest komunikat głosowy informujący o tym, w jaki sposób należy dojść do kolejnego etapu ścieżki