Wprowadzenie Euro było traktowane w Unii Europejskiej jako dopełnienie wielkiego projektu integracji gospodarczej na Starym Kontynencie. Wspólna waluta była uważana również za podstawę do rozpoczęcia jeszcze głębszej integracji politycznej w Europie. Fiasko Traktatu Konstytucyjnego w 2004 roku, jak i kryzys gospodarczy sprawiły jednak, że głośno zaczęto zastanawiać się nad kształtem strefy Euro oraz całej Unii Europejskiej. Po ostatnich kłopotach Grecji dyskusja o kształcie Europy nabrała jeszcze większego rozpędu.
Czy radykalna polityka „zaciskania pasa” stosowana przez Troikę (Unię, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy) wobec pogrążonych w kryzysie gospodarzy państw jest skuteczna? Czy lepiej prowadzić wobec dłużników bardziej elastyczną politykę kredytową? Czym właściwie stała się Unia Europejska? A gdzie w tym wszystkim jest Polska? Na obrzeżach jako kraj znajdujący poza strefą Euro, a może w centrum jako państwo, które przez kryzys przeszło suchą stopą? Na te tematy dyskutować będą członkowie panelu „Bezrobocie wśród młodych - analiza rządowych programów pomocowych w Europie,” w składzie:
Nicholas Watson - dziennikarz pracujący dla serwisu bne IntelliNews zajmującego się europejską gospodarką (moderator)
Paolo Guerrieri Paleotti - włoski senator, ekonomista, były współpracownik Banku Światowego, Komisji Europejskiej, OECD
Adriana Cerretelli – włoska dziennikarka, pracująca w dzienniku ekonomicznym Il Sole 24 Ore
Oldřich Dědek – ekonomista, Narodowy Koordynator ds. Wprowadzenia Euro w Czechach, były współpracownik Międzynarodowego Funduszu Walutowego
Birute Wisokawiczenie – ekonomistka, profesor Uniwersytetu w Wilnie
Andris Strazds – doradca ekonomiczny , pracujący w Banku Łotwy
Martina Dalić – ekonomistka, była minister finansów Chorwacji, obecnie posłanka
Matthias Schaefer – ekonomista, szef Działu Polityki Gospodarczej w Fundacji Konrada Adenauera
Serwisy INNPoland oraz NaTemat są patronami medialnymi XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju