NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Przed założeniem bloga, Michał pracował w firmie technologicznej
  Jak na oszczędzaniu zarobić miliony? Temu blogerowi się udało

  W mieszkaniu na warszawskich Kabatach czeka na mnie niepozorny mężczyzna, wyglądem przypominający raczej informatyka niż finansistę. Jest szczupły i niewysoki, a na nosie ma okulary z bardzo grubymi szkłami. Gdybym spotkał Michała Szafrańskiego na ulicy, nigdy bym nie pomyślał, że stworzył internetowego kolosa. A tak się stało. Jego blog "Jak oszczędzać pieniądze?" czyta bowiem 200 tys. osób miesięcznie, a on, tylko w pierwszej połowie ubiegłego roku, zarobił na nim ponad milion złotych.

 • Gospodarcza rankingomania zaczyna sięgać granic absurdu.
  Kłamstwo ukryte w liczbach. Jak rankingi gospodarcze manipulują rzeczywistością?

  Mauritius ma silniejsza gospodarkę niż Stany Zjednoczone, najlepiej na świecie żyję się na Kostaryce, a greckie finanse nigdy nie były w lepszym stanie. Myślisz, że to kiepskie żarty z olsztyńskiej nocy kabaretowej? Wcale nie! Tak wyglądają wyniki niektórych rankingów gospodarczych z ostatnich lat. A to tylko wierzchołek góry lodowej...

 • Piotr, Kamil i Filip zrobili pierwszą mobilną aplikację, kiedy na rynku nie było jeszcze żadnego iPhone'a.
  Poznaj chłopaków z Listonica. Kiedy ty miałeś Nokię 3310, oni myśleli o iPhonie 6

  Pamiętasz rok 2006? Do kin wchodziło „300”, pół Polski słuchało Kalwiego i Remiego, a Zinedine Zidane nokautował z główki Marco Materazziego w finale Mistrzostw Świata w Niemczech. Dawno temu, nie? I właśnie wtedy – w przed iPhone'owym świecie – trzech chłopaków z Łodzi opracowało swoją pierwszą aplikację mobilną, z której dziś korzysta kilkaset tysięcy osób.

 • Mamy świadomość, że radykalna zmiana nie nastąpi z dnia na dzień – mówi o rozwoju innowacyjności Wojciech Kolarski.
  Co zrobić, by Polacy w końcu zaczęli więcej zarabiać? Tłumaczy prezydencki minister

  W październiku prezydent Andrzej Duda spotkał się ze startupowcami w Krakowie, później podpisał ustawę o innowacyjności, a ostatnio w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata na temat nowych technologii. Skąd taki nacisk na innowacje? – Tylko dzięki nim możemy się bowiem wyrwać z obowiązującego w Polsce modelu gospodarczego opartego na niskich płacach – wyjaśnia w rozmowie z INNPoland Wojciech Kolarski, podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta.

 • Paul Krugman, laureat Nagrody Nobla z ekonomii, oskarża agencje ratingowe o wywołanie kryzysu
  Agencje ratingowe – instrukcja obsługi dla amatorów

  W piątek agencja ratingowa Standard & Poor’s obniżyła Polsce ocenę A- do BBB+. Jedni uważają, że to początek poważnych tarapatów gospodarczych naszego kraju. Inni postrzegają ten spadek wyłącznie jako gierki skompromitowanych bankierów. Jak połapać się w tym gąszczu i co tak naprawdę oznaczają oceny? Spieszymy z wyjaśnieniem.

 • PwC ogłosiło dzisiaj akwizycję Grupy Outbox, startupu z branży technologicznej
  PwC przejmuje Outboxa. "To największa transakcja PwC w Polsce i regionie"

  PwC kupuję Grupę Outbox, jednego z europejskich liderów w zakresie zarządzania bazami klientów. Przejęcie Outboxa to największa akwizycja w historii PwC w Polsce i w regionie. – Od dzisiaj PwC będzie zajmować się nie tylko doradztwem biznesowym, ale i technologicznym. Będziemy w stanie przygotowywać strategie wykorzystujące nowe możliwości związane z cyfrową rewolucją, ale też z sukcesem wdrażać związane z tym efektywne rozwiązania technologiczne – przekonywał Piotr Łuba, parter zarządzający działem doradztwa biznesowego PwC w Polsce.

 • Chińska gospodarka popada w coraz większe tarapaty. Czy Państwo Środka to już kolos na glinianych nogach?
  Chińczyki już nie trzymają się mocno. Co to oznacza dla Polski?

  W pierwszej scenie "Wesela" Czepiec dopytuje się Dziennikarza: "Cóz tam, panie, w polityce? Chińcyki trzymają się mocno!?". Przez ostatnie lata na to pytanie zadane przez jednego z bohaterów Wyspiańskiego zawsze mogliśmy odpowiadać twierdząco. Teraz jednak wszystko się zmienia. Chiny notują najniższy wzrost gospodarczy od ćwierćwiecza, popadają w coraz większy kryzys demograficzny, a władze w Pekinie wydają się temu wszystkiemu bezradnie przyglądać. Czy Państwo Środka jest już kolosem na glinianych nogach? I co z tego wynika dla Polski i świata?

 • – Polscy naukowcy nie radzą sobie z przejściem od wynalazku do gotowego produktu – twierdzi dr hab. Aneta Pieniądz z Obywatel Nauki.
  Polska nauka w ruinie? "Zamiast w człowieka, inwestujemy w beton"

  Lubimy się chwalić sukcesami naszych naukowców. I dobrze. Bo osiągnięcia Joanny Bagniewskiej wychowującej "policyjne" pszczoły czy braci Kupczaków produkujących niezniszczalne buty dla amerykańskiej armii są naprawdę imponujące. Ale jest jeszcze druga strona medalu – niedofinansowane i popadające w coraz większy kryzys uczelnie czy najzdolniejsi badacze uciekający za granicę w obawie przed bezrobociem. Jaka jest więc właściwie prawda o polskiej nauce? O to pytamy dr hab. Anetę Pieniądz, przedstawicielkę ruchu społecznego "Obywatele Nauki" a także historyczkę z Uniwersytetu Warszawskiego.

 • Czy jesteśmy najbardziej wyzyskiwanym krajem w Unii Europejskiej? Eksperci uważają, że nie
  Jesteśmy najbardziej wyzyskiwanym krajem Europy? Korporacje ponoć wyprowadzają z Polski nawet 46 mld złotych rocznie

  Zaczęło od mema z krzykliwymi hasłami: "Jesteśmy najbardziej wyzyskiwanym krajem Unii Europejskiej", " Korporacje wyprowadzają z Polski każdego roku 90 milionów złotych" czy "Przez zagraniczne firmy tracimy 5% PKB". Udostępniło go prawie 10 tysięcy osób. Kontrowersyjne tezy, duże liczby, badanie przeprowadzone przez "uznany" amerykański instytut. Było tam wszystko, czego pragną internetowi zwolennicy teorii spiskowych. Nie wygadało to jednak zbyt poważnie. Ale wątpliwości pozostały. – A może tkwi w tym ziarnko prawdy? – pomyślałem wreszcie. Postanowiłem to sprawdzić. I okazało się, że miałem rację

 • – 500 złotych na dziecko? Niewiele zmieni jeśli chodzi o polską demografię – twierdzi Piotr Kalisz, główny ekonomista Citi Handlowego
  Polska gospodarka w 2016 roku – czyli jak 500 zł na dziecko rzeczywiście wpłynie na stan portfela Polaka

  Zeszły rok obfitował w niespodzianki (głównie polityczne). A jaki będzie nowy? Na pewno pełen sprzeczności. Z jednej strony będziemy mieli najniższą stopę bezrobocia od lat oraz wysoki wzrost gospodarczy, Z drugiej giełda nie przestanie słabnąć, a inwestorzy będą patrzeć na Polskę coraz mniej przychylnym okiem. – W 2016 roku sytuacja fiskalna będzie jeszcze przyzwoita, ale przy tak dużych wydatkach i bez poważniejszych reform to właśnie kolejne lata mogą być prawdziwym wyzwaniem – twierdzi Piotr Kalisz, główny ekonomista Citi Handlowego.