Zobacz reakcje daltonistów, którzy po raz pierwszy widzą świat w pełnych kolorach. Wszystko dzięki nowej technologii

Tak widzi osoba ze ślepotą barw "przed" i "po" założeniu okularów EnChrome.
Tak widzi osoba ze ślepotą barw "przed" i "po" założeniu okularów EnChrome. EnChrome
Przyszło nam żyć w naprawdę wspaniałych czasach. Dzięki postępowi technologii ludzie, którzy przez całe swoje życie widzieli świat w wyblakłych barwach, czy nie rozpoznając niektórych kolorów, mogą teraz cieszyć się pełnią piękna otaczającego nas świata.


Firma EnChroma stworzyła okulary, które powodują, że osoby, które chorują na ślepotę barw, potocznie daltonizm, mogą tak samo jak inni odbierać świat dookoła nich. Soczewki EnChroma wyglądają identycznie jak tradycyjne, jednak kiedy osoba z wadą wzroku nałoży je zmienia się jej sposób postrzegania rzeczywistości.

Kolory stają się wyraźniejsze, pełniejsze, bardziej nasycone, a daltoniści mogą po raz pierwszy w życiu przeżyć zachód słońca, czy zobaczyć jak pięknie wyglądają kwiaty.
Okulary nie są tanie. Najtańszy model kosztuje 329,95 dolarów, zaś najdroższy 439,95 dol. Jednak nie wydaje się to być aż tak wielką ceną za możliwość ujrzenia otaczającego nas świata takim, jaki jest naprawdę.
W internecie pojawia się coraz więcej filmików zamieszczanych przez ludzi, którzy zakupili, lub dostali od bliskich te okulary. W większości przypadków ich reakcje można opisać jako szok, niedowierzanie na to, jak świat wygląda naprawdę.
Na powyższym nagraniu można zobaczyć i usłyszeć jak mężczyźnie łamie się głos po tym, jak zobaczył po raz pierwszy zielony i... zachód słońca. "Wszystko wygląda inaczej niż sobie wyobrażałem" - mówi.
Wzruszenie i łzy to coś, co często pojawia się w takich wideo relacjach. Pan Bob Balcon stwierdza, że okulary warte były swoich pieniędzy.

Same okulary powstały przez przypadek. Pierwotnie projektowano je z myślą o chirurgach. Szkła bowiem nie przepuszczają promieni światła o długościach pomiędzy kolorem czerwonym, a zielonym, przez zwiększa się kontrast i ułatwione jest rozróżnianie tych barw. Technologia ta miała pomagać w trakcie skomplikowanych operacji, ale przypadkiem okazało się, że jest to również idealne rozwiązanie dla daltonistów.


Znajomy daltonista chciał je przymierzyć, bo spodobał mu się po prostu ich wygląd. Okazało się wtedy, że dzięki soczewkom stworzonym przez firmę widzi barwy.

Efekt był taki, że firma przebranżowiła się od tej pory produkuje wyłącznie na okularach dla daltonistów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby