PO IR to jeden z programów szczególnie ważnych dla innowacyjnych firm. Zanim jednak przystąpi się do któregoś z konkursów NCBR finansowanych z tego programu, warto wiedzieć, jakie aspekty merytoryczne projektów Centrum bierze pod uwagę.
W ramach PO IR odbywają się m.in. konkursy INNOMED i INNOLOT. W tym pierwszym dotacje otrzymują innowacyjne projekty medyczne, w tym drugim - lotnicze. Jakimi jednak kryteriami biznesowo-gospodarczymi, merytorycznymi, kieruje się potem NCBR, wybierając projekty godne finansowania? Oto one:
1. Czy projekt dotyczy innowacji produktowej lub procesowej
Nie ma się nad czym rozwodzić - to chyba najprostsze, merytoryczne kryterium. Uzyskać tu można tylko ocenę tak lub nie.
2. Kwestia własności intelektualnej nie stanowi bariery dla wdrożenia rezultatów projektu
Tutaj ocenia się m.in., czy wnioskodawca posiada odpowiednie prawa własności intelektualnej czy przemysłowej.
3. Kadra zarządzająca oraz sposób zarządzania w projekcie umożliwia jego prawidłową realizację
Jak wyjaśnia w swoim dokumencie na ten temat NCBR, ocenie podlegać będzie adekwatność potencjału kadry zarządzającej projektem. Powinna ona posiadać odpowiednie kompetencje, dające gwarancję, że projekt zostanie prawidłowo zrealizowany.
Pozostałe kryteria są bardziej skomplikowane i już rozpatrywane w kategorii punktowej, a nie TAK/NIE. Są to, kolejno: nowość rezultatów projektu; zapotrzebowanie rynkowe na rezultaty projektu; opłacalność wdrożenia i plany wdrożenia na terenie Polski.