Ekspert alarmuje: Każdy z nas za pomoc frankowiczom dopłaci 150 zł. To „totalny bezsens”

Piotr Kuczyński alarmuje: Każdy z nas za pomoc frankowiczom dopłaci 150 zł. To „totalny bezsens”.
Piotr Kuczyński alarmuje: Każdy z nas za pomoc frankowiczom dopłaci 150 zł. To „totalny bezsens”. Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
Każdy z nas ma z własnej kieszeni dopłacić około 150 zł na wsparcie około 160-170 tys. kredytobiorców, których kredyty hipoteczne zaciągnięte we franku szwajcarskim miałyby zostać przewalutowane na złotówki – ostrzega Piotr Kuczyński, analityk ekonomiczny Xelion. Zdaniem eksperta ustawa przegłosowana przez Sejm, która zakłada takie rozwiązanie, to „totalny bezsens”. Zwłaszcza, że z jej powodu budżet państwa ma stracić 5-6 mld zł.


Piotr Kuczyński w rozmowie z PAP wskazuje, że projekt ustawy na początku zakładał pomoc jedynie najbardziej zadłużonym kredytobiorcom, a tylko w 50 proc. przewalutowanie miało obciążać banki. Tymczasem przegłosowana w tym miesiącu przez Sejm ustawa zakłada, że będzie to 90 proc.

W efekcie przewalutować swoje kredyty na złotówki będą chciały również osoby, którym niekoniecznie taka pomoc się należy. Jak przekonuje analityk, jest to tym bardziej oburzające i niemoralne, że paradoksalnie do dziś płacą oni…niższe raty, niż osoby spłacające hipotekę w polskiej walucie. Piotr Kuczyński szacuje, że rękę z pomocą do państwa może wyciągnąć około 160-170 tys. Polaków, a każdy z nas dopłaci do tego około 150 zł.

Zdanie Piotra Kuczyńskiego podziela również minister finansów Mateusz Szczurek. W zeszłym tygodniu szef resortu poinformował, że Komitet Stabilności Finansowej uznał ustawę w obecnym kształcie za zagrożenie dla stabilności branży finansowej w naszym kraju. Z kolei jej koszty będą musieli ponieść wszyscy podatnicy. Natomiast Piotr Kuczyński ma nadzieję, że Senat odrzuci ustawę przegłosowaną przez Sejm w obecnym kształcie.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl


Źródło: Bankier.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby