Dzisiaj obchodzimy 20. urodziny Windowsa 95. Za co zapamiętaliśmy ten system?

Windows 95 był jednym z największych sukcesów wśród systemów operacyjnych.
Windows 95 był jednym z największych sukcesów wśród systemów operacyjnych.
Windows 95 uznawany jest za system operacyjny, który po raz pierwszy pozwolił ludziom właściwie obsługiwać komputer. Z jego pojawieniem się w górę poszybował również majątek Microsoftu. Za co pamiętamy ten system?

Dźwięk włączania
Pierwszą rzeczą, która witała każdego użytkownika Win95, był charakterystyczny motyw muzyczny. Na stałe wpisał się w pamięci osób dorastających w latach 90. Jego autorem był Brian Eno, który stworzył 84 wersje intra.
Menu start
Windows 95 wprowadził przycisk Start, który stał się nieodłączną częścią interfejsu systemów Microsoft. Użytkownicy tak bardzo przyzwyczaili się do niego, że jego brak był jednym z najbardziej krytykowanych elementów systemu Windows 8. Nie po to ludzie przez lata przyzwyczajali się do systemu, by jednym ruchem to zniszczyć. Menu Start wróciło w Windowsie 10.
Graficzny interfejs użytkownika
Przycisk Start to tylko jeden z elementów tak zwanego taskbara, który widoczny był stale na dole okna z otwartym systemem. Oprócz niego znaleźć można było tam otwarte aplikacje, zegar czy podstawowe ustawienia systemu, jak np. głośność. Taskbar z kolei stanowił jeden z elementów składowych całego graficznego interfejsu użytkownika. Okienka programów zyskały na przykład opcje minimalizacji. Pojawiały się potem właśnie w taskbarze, a nie jak wcześniej jako ikonka na pulpicie, której trzeba było szukać.
Pan Zszywacz
Clippy'ego, czyli denerwującą maskotkę poznaliśmy właśnie na Windowsie 95 w pakiecie Microsoft Office 97. Jego uwagi były irytujące i bezsensowne, ale do tej pory wspominamy go z nostalgią. Jest traktowany niemal jako nieoficjalna maskotka całej firmy.

Więcej na temat Windowsa 95 dowiedzieć można się z infografiki przygotowanej przez Studio Graficzne Papercut.

Napisz do autora: adam.turek@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.