Dzisiaj obchodzimy 20. urodziny Windowsa 95. Za co zapamiętaliśmy ten system?

Windows 95 był jednym z największych sukcesów wśród systemów operacyjnych.
Windows 95 był jednym z największych sukcesów wśród systemów operacyjnych.
Windows 95 uznawany jest za system operacyjny, który po raz pierwszy pozwolił ludziom właściwie obsługiwać komputer. Z jego pojawieniem się w górę poszybował również majątek Microsoftu. Za co pamiętamy ten system?

Dźwięk włączania
Pierwszą rzeczą, która witała każdego użytkownika Win95, był charakterystyczny motyw muzyczny. Na stałe wpisał się w pamięci osób dorastających w latach 90. Jego autorem był Brian Eno, który stworzył 84 wersje intra.
Menu start
Windows 95 wprowadził przycisk Start, który stał się nieodłączną częścią interfejsu systemów Microsoft. Użytkownicy tak bardzo przyzwyczaili się do niego, że jego brak był jednym z najbardziej krytykowanych elementów systemu Windows 8. Nie po to ludzie przez lata przyzwyczajali się do systemu, by jednym ruchem to zniszczyć. Menu Start wróciło w Windowsie 10.
Graficzny interfejs użytkownika
Przycisk Start to tylko jeden z elementów tak zwanego taskbara, który widoczny był stale na dole okna z otwartym systemem. Oprócz niego znaleźć można było tam otwarte aplikacje, zegar czy podstawowe ustawienia systemu, jak np. głośność. Taskbar z kolei stanowił jeden z elementów składowych całego graficznego interfejsu użytkownika. Okienka programów zyskały na przykład opcje minimalizacji. Pojawiały się potem właśnie w taskbarze, a nie jak wcześniej jako ikonka na pulpicie, której trzeba było szukać.
Pan Zszywacz
Clippy'ego, czyli denerwującą maskotkę poznaliśmy właśnie na Windowsie 95 w pakiecie Microsoft Office 97. Jego uwagi były irytujące i bezsensowne, ale do tej pory wspominamy go z nostalgią. Jest traktowany niemal jako nieoficjalna maskotka całej firmy.

Więcej na temat Windowsa 95 dowiedzieć można się z infografiki przygotowanej przez Studio Graficzne Papercut.

Napisz do autora: adam.turek@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.