Pierwszy na świecie hydrożel przyspieszający gojenie ran u zwierząt stworzyli naukowcy z Wrocławia

We Wrocławiu polscy naukowcy stworzyli pierwszy na świecie hydrożel przyspieszający gojenie ran u zwierząt.
We Wrocławiu polscy naukowcy stworzyli pierwszy na świecie hydrożel przyspieszający gojenie ran u zwierząt. Fot. Miles Goodhew/http://tnij.org/gvu8yx9/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/g62lk67
Spółka Vet Stem Cell, która działa we Wrocławskim Parku Technologicznym, opracowała pierwszy na świecie hydrożel z aktywnym czynnikiem wzrostu. Dzięki temu po jego zastosowaniu znacznie szybciej goją się rany u zwierząt niż przy użyciu dotychczas dostępnych preparatów. Produkt trafił już do sprzedaży i jest obecny m. in. w przychodniach weterynaryjnych.

Preparat umożliwia szybkie gojenie nawet najtrudniejszych ran u zwierząt dzięki aktywnemu czynnikowi wzrostu. – Ściśle przylega on do rany, w efekcie czego powstaje bariera ochronna, która przyspiesza regenerację poprzez działanie na receptory obecne na komórkach skóry. Dodatkowo takiemu działaniu nie towarzyszą żadne skutki uboczne. Z kolei dotychczas stosowane metody terapii wymagały nawet ponad półrocznego leczenia – wyjaśnia dr Błażej Dolniak, biotechnolog oraz założyciel Vet Stem Cell.
Prace naukowców nad opracowaniem hydrożelu trwały ponad rok. Dzięki temu, że jest hipoalergiczny, pozbawiony smaku oraz zapachu – można stosować go całkowicie bezpiecznie w leczeniu zwierząt. Obecnie produkt znajduje zastosowanie m. in. w leczeniu trudno gojących się ran, otwartych ranach z ubytkami skóry, otarciach naskórka i skóry, oparzeniach i odleżynach, ranach pooperacyjnych i ubytkach sierści.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.