Pierwszy na świecie hydrożel przyspieszający gojenie ran u zwierząt stworzyli naukowcy z Wrocławia

We Wrocławiu polscy naukowcy stworzyli pierwszy na świecie hydrożel przyspieszający gojenie ran u zwierząt.
We Wrocławiu polscy naukowcy stworzyli pierwszy na świecie hydrożel przyspieszający gojenie ran u zwierząt. Fot. Miles Goodhew/http://tnij.org/gvu8yx9/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/g62lk67
Spółka Vet Stem Cell, która działa we Wrocławskim Parku Technologicznym, opracowała pierwszy na świecie hydrożel z aktywnym czynnikiem wzrostu. Dzięki temu po jego zastosowaniu znacznie szybciej goją się rany u zwierząt niż przy użyciu dotychczas dostępnych preparatów. Produkt trafił już do sprzedaży i jest obecny m. in. w przychodniach weterynaryjnych.

Preparat umożliwia szybkie gojenie nawet najtrudniejszych ran u zwierząt dzięki aktywnemu czynnikowi wzrostu. – Ściśle przylega on do rany, w efekcie czego powstaje bariera ochronna, która przyspiesza regenerację poprzez działanie na receptory obecne na komórkach skóry. Dodatkowo takiemu działaniu nie towarzyszą żadne skutki uboczne. Z kolei dotychczas stosowane metody terapii wymagały nawet ponad półrocznego leczenia – wyjaśnia dr Błażej Dolniak, biotechnolog oraz założyciel Vet Stem Cell.
Prace naukowców nad opracowaniem hydrożelu trwały ponad rok. Dzięki temu, że jest hipoalergiczny, pozbawiony smaku oraz zapachu – można stosować go całkowicie bezpiecznie w leczeniu zwierząt. Obecnie produkt znajduje zastosowanie m. in. w leczeniu trudno gojących się ran, otwartych ranach z ubytkami skóry, otarciach naskórka i skóry, oparzeniach i odleżynach, ranach pooperacyjnych i ubytkach sierści.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.