W Nasielsku za ponad 5 mln zł powstał pierwszy innowacyjny dworzec w Polsce. Zobacz, jak wygląda

W Nasielsku za ponad 5 mln zł powstał pierwszy innowacyjny dworzec w Polsce. Wkrótce PKP wybuduje 4 kolejne.
W Nasielsku za ponad 5 mln zł powstał pierwszy innowacyjny dworzec w Polsce. Wkrótce PKP wybuduje 4 kolejne. Fot. Materiały prasowe
PKP zakończyła budowę pierwszego innowacyjnego dworca systemowego w naszym kraju, który powstał w Nasielsku. Jak informuje spółka, wkrótce do dyspozycji podróżnych mają zostać oddane 3 kolejne tego typu obiekty.


Inwestycja w Nasielsku kosztowała ponad 5 mln zł i powstała w ramach projektu PKP Innowacyjne Dworce Systemowe. Jak tłumaczą przedstawiciele spółki, nowo powstały obiekt jest nie tylko funkcjonalny i ekologiczny, ale również tańszy w porównaniu do starego budynku.

Nowy dworzec w Nasielsku powstał w ramach autorskiego pilotażowego projektu PKP S.A. pod nazwą Innowacyjne Dworce Systemowe. Stary budynek został wyburzony, a w jego miejscu stanął kompaktowy, nowoczesny i ekologiczny obiekt. Dworzec jest nie tylko bardziej funkcjonalny, ale również tańszy w utrzymaniu w porównaniu do dotychczasowego budynku.
Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP

Innowacyjne dworce systemowe zapewniają rozwiązania na miarę XXI wieku. Każdy z nich będzie wyposażony w panele słoneczne oraz energooszczędne oświetlenie LED z czujkami obecności. W Nasielsku pojawi się dodatkowo powietrzna pompa ciepła i system odzyskiwania wody deszczowej. Zastosowane rozwiązania ekologiczne i mniejsza kubatura sprawią, że IDS-y będą bardziej ekonomiczne i efektywne energetycznie niż poprzednie budynki. Koszty ich utrzymania spadną o około 40 proc.

Dworzec oprócz tradycyjnych elementów, takich jak kasa biletowa czy poczekalnia –został również wyposażony w darmową sieć WiFi czy tylfograficzną mapę obiektu dostosowaną do potrzeb niewidomych. Ponadto w Nasielsku podróżni mogą skorzystać z bankomatu czy paczkomatu. Z pewnością obiekt robi znacznie lepsze wrażenie, niż jeszcze kilka lat temu, o czym można przekonać się na poniższym filmie.
Wkrótce PKP planuje oddać kolejne innowacyjne dworce systemowe do dyspozycji podróżnych w Ciechanowie, Mławie oraz Strzelcach Krajeńskich. Z kolei kolejne tego typu obiekty mogą powstać w Pomiechówku, Poznań Garbarach czy Sędziszowie Małopolskim.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Źródłó: PKPSA.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby