Nigdy nie można uważać, że daną pracę mamy w kieszeni. Jeśli jednak stresujesz się podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest kilka oznak tego, że przypadłeś do gustu rekrutującym i możesz się trochę rozluźnić. Możesz w ten sposób nawet domyślić się, że zostałeś przyjęty na kilka dni przed telefonem zwrotnym.
1. Rozmówca nie zwraca uwagi na czas
To najłatwiejsza do wykrycia oznaka. Przed przyjściem na rozmowę usłyszałeś przez telefon, że potrwa ona pół godziny. Jednak już na miejscu spędzasz na niej dobrą godzinę, a nawet więcej. Jeśli nie przypadłeś do gustu rekrutującym na pewno nie będę chcieli poświęcić ci więcej czasu niż muszą. A nawet postarają się ten czas skrócić do granic możliwości. Jeśli spędzają na rozmowie z tobą dużo swojego czasu, to znak, że miło spędzają z tobą czas i widzą potencjał.
2. Otrzymujesz mocny uścisk dłoni przed i po rozmowie
Odpowiedni i mocny uścisk dłoni często oddaje nastawienie rozmówcy do naszej osoby. Jeśli na początku rozmowy uścisk jest odpowiedni, ale już po wszystkim ręka zostaje podana nam niemal od niechcenia, to znak, że rekrutujący się na nas zawiódł. Może być też w drugą stronę: pierwszy uścisk może być niedbały, bo jesteśmy już kolejną osobą, która przychodzi danego dnia na rozmowę i rekrutujący jest zmęczony. Jeśli po niej uścisk jest mocny i energiczny, może to znaczyć, że przekonaliśmy rekrutującego do siebie i uważa, że nadajemy się do pracy w jego firmie.
3. Proszą cię o zostanie dłużej i poznanie zespołu
Jeśli spotkanie dobiega do końca, ale rozmówca pyta, czy moglibyśmy zostać dłużej, bo chce przedstawić nas zespołowi, a może nawet prezesowi, to znak, że mu zaimponowaliśmy. Ważne jest również to jak jesteśmy przedstawiani potencjalnym współpracownikom. „Wojtek, chciałbym żebyś poznał Michała. Michał stara się o posadę księgowego i chciałbym, żeby poznał ludzi, z którymi będzie pracować” brzmi lepiej niż: „Wojtek, poznaj Michała. Michała stara się u nas o posadę i pokazuję mu biuro.”
4. Pytają o dostępność
Dobrze, jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej pojawi się pytanie o naszą dostępność. To znak, że rekrutujący jest nami zainteresowany. Jeśli pracujemy aktualnie w innym miejscu, a rozmówca zapyta o to, jak długi jest nasz okres wypowiedzenia, możliwe, że układa w głowie jak wcześnie pozycja zostanie zajęta. Oczywiście zazwyczaj im wcześniej, tym lepiej.
5. Dostajesz niewerbalne znaki
Ważne jest również odpowiednie odczytywanie mowy ciała. Jeśli rozmówca przytakuje, kiwa z aprobatą głową i często się uśmiecha zachowując przy tym na twarzy uśmiech, to znak, że rozmowa przebiega dobrze. Jeśli rozmówca przychyla się w naszą stroną oznacza to, że wciągnął się w dyskusję albo podoba mu się to, co słyszy. Odchylona sylwetka może być oznaką znudzenia i zniechęcenia.