Wszystko dzięki symulacjom, które studenci Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przechodzą na zajęciach w ramach projektu „MEDFUTURE – Medyczne zawody przyszłości”. Dzięki temu przyszli lekarze mogą osobiście poczuć dolegliwości, które np. doskwierają seniorom znajdujących się pod ich opieką.
Jak tłumaczy Małgorzata Kostrubiec-Wójtowicz, koordynatorka projektu, uczelnia chce wyposażyć swoich 1300 studentów w kompetencje, którymi będą wyróżniać się na rynku pracy. Ponadto Uniwersytet Medyczny w Lublinie w ramach projektu MEDFUTURE chce upraktycznić wiedzę zdobywaną przez absolwentów.
Lepsza opieka medyczna dla przyszłych emerytów
Autorzy projektu skupili się na genetyce i geriatrii, gdyż ich zdaniem są to dziedziny przyszłości w medycynie. Choćby dlatego, że aktualnie 17 proc. Polaków to seniorzy. Z kolei w ciągu najbliższej dekady ich liczba może przekroczyć 25 proc. mieszkańców naszego kraju. W rezultacie wzrośnie liczba specjalistów, których zadaniem będzie zapewnienie odpowiedniej opieki osobom w podeszłym wieku.
Dlatego studenci pielęgniarstwa w ramach modułu „opieka specjalistyczna nad osobą starszą” mogą się poczuć dokładnie tak samo, jak ta osoba. Zapewnia to pracownia symulacji opieki geriatrycznej, która została wyposażona m. in. w symulatory odczuć seniorów. W ich skład wchodzą specjalne kombinezony z obciążeniami czy okulary utrudniające widzenie. Po założeniu takiego kostiumu, student odczuwa identycznie dolegliwości, jak jego wirtualny pacjent. Takie, jak gorszy wzrok, trudności w przemieszczaniu się, zesztywnienia dłoni czy bóle stawów.
Praktyczna wiedza już w czasie studiów
Z kolei przyszli farmaceuci biorą udział w kursie farmacji klinicznej. W jego ramach zdobywają wiedzę z zakresu komunikacji z pacjentem, anatomii czy żywienia pozajelitowego. Gdyby nie projekt MEDFUTURE, praktyczną wiedzę mogliby zdobyć dopiero w momencie podjęcia przyszłej pracy zawodowej.
Natomiast studenci genetyki z dobrymi wynikami w nauce zostają dopuszczeni do pisania prac magisterskich czy licencjackich w tym zakresie. Dodatkowo oprócz promotora, zyskują także opiekuna merytorycznego oraz pieniądze na zakup niezbędnych odczynników czy sfinansowania wyjazdów na konferencje naukowe. Realizacja projektu MEDFUTURE wspiera Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), które dofinansowało projekt kwotą ponad 2,3 mln zł.