Polskie banki dadzą pstryczka Visie i Mastercard? Chcą stworzyć własną sieć bankomatów i zapewnić bezpłatne wypłaty

Polskie banki dadzą pstryczka Visie i Mastercard? Chcą stworzyć własną sieć bankomatów i zapewnić bezpłatne wypłaty.
Polskie banki dadzą pstryczka Visie i Mastercard? Chcą stworzyć własną sieć bankomatów i zapewnić bezpłatne wypłaty. Fot. frankieleon/http://tnij.org/r64s52j/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/vtamto4
Polskie banki chcą stworzyć krajową unię bankomatową. W jej ramach miałoby dojść do połączenia bankomatów różnych instytucji finansowych w całym kraju, tak aby klienci nadal mogli bezpłatnie wypłacać z nich gotówkę. Dlatego, że utrzymywanie tych urządzeń staje się coraz mniej opłacalne. Jednocześnie banki nie chcą dzielić się informacjami z Visą i Mastercardem o tym, w jakich miejscach ich konsumenci dokonują płatności oraz jak wysokie są to transakcje ze względów marketingowych.


NBP: Problem z bankomatami zaczął się 5 lat temu
Jak czytamy w raporcie Narodowego Banku Polskiego, problem opłat na rynku usług bankomatowych w Polsce rozpoczął się w 2010 r. Wtedy Visa i Mastercard dokonały obniżek opłaty interchange. Jest to prowizja, którą bank płaci operatorowi bankomatu za każdą wypłatę gotówki dokonaną przez użytkownika karty. W Polsce jej wysokość ustalają organizacje kartowe, takie jak Visa i Mastercard.


W efekcie obniżki prowizji banki, które chciały zyskać przewagę na bardzo konkurencyjnym rynku finansowym, jeden po drugim zaczęły oferować swoim klientom bezpłatną wypłatę gotówki już nie tylko we własnych, ale także w obcych bankomatach. W rezultacie stała się to najważniejsza funkcjonalność dla posiadaczy kont osobistych. Jak wynika z badania TNS, aż 89 proc. konsumentów wypłacających pieniądze z bankomatów uczyniło to bezpłatnie.


Jednak teraz większości banków ta obniżka odbija się czkawką. Dlatego, że przeinwestowały w rozwój sieci bankomatowej w Polsce, a utrzymanie urządzeń ciągle rośnie. Zwłaszcza, że często zdarza się, że w galeriach handlowych bankomaty różnych instytucji finansowych są ustawione jeden obok drugiego. W efekcie banki coraz częściej wprowadzają opłaty za korzystanie z obcych bankomatów, jak w lutym Pekao SA za wypłaty z sieci Euronet. Ale spotyka się to z buntem konsumentów.
Unia bankomatowa lekiem na całe zło?
Jak informuje dzisiejszy „Puls Biznesu”, zarząd i rada Związku Banków Polskich (ZBP) przyjęła rekomendację, w wyniku której rozpoczną się prace nad powstaniem nowego modelu wypłat z bankomatów w Polsce. Wcześniej ZBP odrzuciła pomysł ponownego podniesienia prowizji interchange, uznając go jedynie za tymczasowe rozwiązanie, które nie rozwiąże problemu.


Za lepsze rozwiązanie uznano stworzenie w oparciu o istniejące bankomaty wspólnej sieci urządzeń, z których mogliby korzystać klienci różnych instytucji finansowych. Szczegóły takiego rozwiązania mają dopiero zostać doprecyzowane przez ekspertów. Na początku do nowego sojuszu przystąpią najprawdopodobniej 2 banki – Bank Zachodni WBK oraz Millennium. W jego ramach w pierwszym etapie przetestowanych zostanie kilka jednolitych bankomatów.

Visa i Mastercard bez dostępu do informacji o klientach
Jak wskazuje „Puls Biznesu”, co prawda klienci wypłacający gotówkę nie odczują żadnych różnic, ale zmian wymaga sposób rozliczania transakcji. Teraz autoryzacja odbywa się przy udziale Visy lub Mastercarda, w ramach unii bankomatowej przebiegałaby ona za pośrednictwem Krajowej Izby Rozliczeniowej. Dzięki temu banki nie będą musiały ponosić obciążeń na rzecz kartowych pośredników. Dodatkowo, nie będą również musiały dzielić się z Visą lub Mastercardem wiedzą o swoich konsumentach, taką jak w których miejscach płacą oraz jakie kwoty wydają. Są to bardzo cenne dane pod względem marketingowym.

Z kolei zdaniem Pawła Majtkowskiego, głównego analityka Centrum Finansów Aviva, na unii bankomatowej nie stracą również zewnętrzne sieci bankomatów, które nie są przypisane do konkretnych banków. Ekspert przekonuje, że najczęściej są one położone w największych aglomeracjach oraz najatrakcyjniejszych lokalizacjach, gdzie można czerpać z nich największe zyski.

Natomiast ubywa klientów, którzy mogą bezpłatnie z nich korzystać, gdyż na taka możliwość mogą liczyć jedynie posiadacze najlepszych kont. Dodatkowo instytucje finansowe, które nie mają własnych bankomatów, będą zarówno korzystać z usług sieci urządzeń należących do unii bankowej, jak i podmiotów zewnętrznych.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili