Ambicja czy głupota? 4 największe wpadki samorządów. Zobacz jak marnowane są nasze pieniądze

Stadion w Lublinie świeci pustkami.
Stadion w Lublinie świeci pustkami. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Polskie samorządy marząc o potędze często zapominają o zdrowym rozsądku. Inwestują astronomiczne kwoty w projekty – nieopłacalne/zbędne/szalone/niepotrzebne skreślić. Oto lista czterech najbardziej absurdalnych inwestycji z ostatnich lat.


1. Termy w Lidzbarku Warmińskim
Inwestycja doskonale znana w Europie. „Der Spiegel” opisywał budowę term jako wzorowe marnowanie unijnych pieniędzy i „euroabsurd”. Za ponad 93 miliony złotych stworzono bowiem piękny ośrodek wypoczynkowy – z całorocznymi basenami termalnymi, salami konferencyjnymi, domkami wypoczynkowymi i placami zabaw. W planach wszystko wyglądało perfekcyjnie. Zapomniano tylko zbadać wodę, która okazała się mieć… zaledwie 21 stopni i trzeba będzie ją podgrzewać. Budowę „zimnych term” ukończono w lipcu, obiekt jednak wciąż pozostaje zamknięty, starostwo w Lidzbarku nie znalazło bowiem operatora gotowego do obsługiwania basenu.


2. Nowy stadion w Lublinie
Kolejny „grzech pychy” polskich samorządowców. Za 140 milionów złotych postanowiono wybudować 15 tysięczny stadion dla… 150 widzów. Tyle kibiców chodziło bowiem na mecze drugoligowego Motoru Lublin, mającego występować na nowym obiekcie. Samorządowcy twierdzili, że nowy stadion przyciągnie nowych widzów. Władze Lublina postanowiły również wesprzeć finansowo miejscowy klub, co miało pomóc mu w awansie do wyższej ligi. Zamiast promocji przyszedł jednak spadek i Motor trafił do trzeciej klasy rozrywkowej. Stadion ostatecznie ukończono w roku 2014. Obecnie mecze trzecioligowego Motoru przyciągają średnio dwa tysiące osób, czyli o wiele więcej niż wcześniej. Dla Unii Europejskiej to jednak wciąż za mało, jeśli bowiem Areny Lublin nie odwiedzi do końca roku jeszcze 361 tysięcy osób, to władze miasta będą musiały zwrócić 67 milionów unijnych dotacji.

3. Ekomarina w Węgorzewie
W mazurskim porcie zbudowano malowniczą marinę za 2,5 miliona złotych, gdzie zacumować może… pięć łodzi. Nietrudno policzyć, że jedno miejsce kosztuje aż 0,5 miliona złotych. Władze Węgorzewa nie ukrywają, że inwestycja nie była zbyt udana i zdecydowały się na budowę mariny wyłącznie dlatego, że większość kosztów pokryto z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego. – Nie było fizycznie miejsca na to, by zrobić więcej stanowisk cumowniczych. Jednak zrezygnowanie z tego projektu było nieracjonalne, bo nie mielibyśmy nic – mówił „Dziennikowi Gazecie Prawnej” wiceburmistrz Andrzej Lachowicz.

4. Gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej
W Białymstoku wybudowano za 220 milionów ogromny gmach operowy. Na widowni może usiąść ponad 1000 osób, a dach pokrywa ogród o powierzchni 16 tysięcy m2. Inicjatorzy budowy filharmonii podkreślają, że ma ona unikatowy charakter i jest jedynym takim miejscem w tej części Europy. Wiele osób jednak jeszcze przed rozpoczęciem budowy przestrzegało, że ta inwestycja będzie całkowicie nieopłacalna i znacząco obciąży budżetu niezbyt zamożnego województwa podlaskiego. Koszt utrzymania filharmonii wynosi bowiem nawet 30 milionów złotych rocznie i chociaż odwiedza ją wiele osób, to i tak ma kłopoty finansowe. Premiery pochłaniały bowiem tak wiele pieniędzy, że popadła w ogromne zadłużenie, które musiały wspólnie spłacać miasto Białystok i Ministerstwo Kultury.

Napisz do autora: michal.budzynski@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Czy można przeklinać w pracy? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje
0 0Syn twórcy plastikowych toreb o intencji ojca. „Zostały wynalezione, by chronić planetę”
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0VAT na e-booki spadł, ceny ani drgną. Czytelnicy są wściekli, ale nie znają całej prawdy

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili