4 oznaki, że twój szef cię wykorzystuje

Szefowie mają tendencję do wymagania za wiele od swoich podwładnych.
Szefowie mają tendencję do wymagania za wiele od swoich podwładnych. Fot. Corey.C / CC BY-NC 2.0 / bit.ly/1JTuw1V
Zadaniem szefa jest rozdzielanie pracy, więc ciężko czasami zrozumieć, że posuwa się za daleko w swoich żądaniach. Nikt jednak nie lubi, gdy wykorzystuje go druga osoba. A to bardzo często dzieje się właśnie w miejscu pracy. Przełożony zdaje sobie sprawę, że pracownik potrzebuje danej posady i nie będzie walczył o swoje. Czasami jednak to brak zrozumienia i niewiedza dotycząca zakresu obowiązków. Jak rozpoznać, że jest się wykorzystywanym w pracy?

1. Stale wymaga się od ciebie pracy po godzinach
To najprostszy z przykładów. Jeśli masz stawkę godzinową i wymaga się od ciebie wyrobienia dodatkowych godzin, ale bez dodatkowych pieniędzy, to bardzo łatwo rozpoznać, że jest się wykorzystywanym. Co innego, gdy ma się stałą pensję. Zdarza się, że raz na jakiś czas zostaniesz poproszony o pracę po godzinach, np. podczas ważnych projektów. Gorzej gdy prośba o „większe zaangażowanie” pojawia się częściej. Jeśli niemal codziennie zostajesz po godzinach i nie dostajesz za to rekompensaty to odpowiedź jest prosta: jesteś wykorzystywany przez swojego pracodawcę. Niektórym zdarza się również przynosić pracę do domu.

2. Wykonujesz zadania dwóch lub trzech osób
Lista obowiązków w pracy jest zmienna, więc nie można spodziewać się, że zawsze będziesz wykonywać wyłącznie zadania wyszczególnione w ofercie pracy. Gorzej jeśli z pracy odejdzie lub zostanie zwolniony pracownik, a ty dostaniesz zadanie zajęcia się jego projektami i innymi zadaniami. Jeśli będziesz sprawdzał się wykonując wszystkie te czynności, to pracodawca może zapomnieć o zatrudnieniu nowej osoby. Należałoby wtedy porozmawiać z pracodawcą i wytłumaczyć mu, że w ten sposób spada jakość twojej pracy.

3. Nigdy nie zostajesz doceniony
To punkt skierowany raczej do pracodawców niż pracowników. Brak informacji zwrotnych na temat tego jak komuś poszło zadanie może przyczyniać się do poczucia, że jest się wykorzystywanym. To kwestia morale. Powiedzenie czegoś miłego od czasu do czasu poprawia samopoczucie pracowników. Może być też w drugą stronę: szef może powiedzieć, że coś zrobiło się źle i pomóc w naprawieniu błędów na przyszłość. Ważne jest samo zaangażowanie.


4. Szef nie dotrzymuje obietnic
Obiecano ci podwyżkę? Awans? Wolny dzień za nadgodziny? A przynajmniej, że porozmawiacie o tym w przyszłym tygodniu? Jednak nic z tego się nie spełniło? Cóż szef też człowiek, a błądzić rzeczą ludzką – każdemu zdarza się zapomnieć. Jednak jeśli zdarza się to nad wyraz często, to może być to kolejna oznaka wykorzystywania.

Istnieją oczywiście inne, poważniejsze oznaki wykorzystywania: inne traktowanie z powodu bycia singlem, bycia w związku, posiadania dzieci, nie posiadania dzieci, bycia kobietą czy mężczyzną. W takich przypadkach konieczny jest kontakt z działem HR.

Źródło: CheatSheet

Napisz do autora: adam.turek@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.