Pomysł banalnie prosty, ale jak większość tego rodzaju idei - sprawdza się doskonale. To, co na lekcjach wydaje się nudne i dłużące dla młodzieży, polscy naukowcy przedstawiają w sposób zajmujący na swoim kanale na YouTube. Króluje chemia i fizyka.
Na razie filmów na kanale jest niewiele, zaledwie sześć. Każdy ma niewiele ponad trzy minuty i po prostu popularyzuje naukę. Prezenterzy to fachowcy w swoich dziedzinach, głównie chemii i fizyce. W sposób jasny, klarowny a czasami zabawny, mówią między innymi o tym, dlaczego fajerwerki są kolorowe, czemu kropla wody ma taki a nie inny kształt czy też jak fizyka wykorzystywana jest w zaawansowanej radioterapii.
Popularna nauka
Wszystko odbywa się w ramach projektu Experimentum Simplex. – Popularyzatorzy nauki z polskich uczelni postanowili zainteresować uczniów szkół doświadczeniami z chemii i fizyki - informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na swojej stronie internetowej.
Krótkie doświadczenia przedstawiają pozornie proste reakcje chemiczne i fizyczne. Wszystkie zostały dokładnie i przystępnie opisane: naukowcy tłumaczą, dlaczego dana reakcja zachodzi, na czym polega i jak wpływać na jej przebieg. Tematy dotyczą rozmaitych zjawisk: od najprostszych i codziennych - jak odbarwianie się srebra, po bardziej skomplikowane, jak wytwarzanie kolorowych płomieni.
Naukowcy tłumaczą, jak substancje zmieniają swój stan skupienia, czy też odpowiadają na pytanie, czy z cukru da się zrobić lustro? Nie zabrakło również poważniejszych tematów – naukowcy zaprezentowali np. w jaki sposób fizyka wykorzystywana jest w zaawansowanej radioterapii.
Prezenterzy z tytułami
Wśród prezenterów filmów znaleźli się: laureatka konkursu FameLab i ambasadorka kampanii Zawód Naukowiec - Monika Koperska z Uniwersytetu Jagiellońskiego; Darek Aksamit z Politechniki Warszawskiej i Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej, dr Michał Krupiński z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, dr Jakub Milczarek z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej.