Ostatnie dni dzielą Wrocław od uruchomienia największego tego typu kompleksu w Polsce. Chodzi o biurowo-laboratoryjny „Innopolis Wrocław”. Inwestycja, w której jest 12 specjalistycznych laboratoriów, kosztowała 183 mln zł. Ostatni budynek będzie oddany do użytku w tym miesiącu.
Otwarciem budynku Sigma Wrocławski Park Technologiczny zakończy projekt budowy najnowocześniejszego w Polsce kompleksu biurowo - laboratoryjnego. Koszt całkowity przedsięwzięcia wynosi 182,73 mln zł., z której to kwoty ponad 64 proc. stanowi koszt wybudowania pięciu budynków biurowo-laboratoryjnych i technologicznych kompleksu tj.: ALFA, DELTA, OMEGA, LAMBDA oraz SIGMA o sumarycznej powierzchni całkowitej 34 000 m 2.
Z powierzchni tej po ok. 1/3 przeznaczono na cele laboratoryjne, biurowe i pomocniczo-techniczne. Razem we wszystkich obiektach, z których pierwsze 4 są już gotowe, przedsiębiorcy-rezydenci Parku będą mogli docelowo ulokować ok. 1750 swoich pracowników.
Nowatorskie rozwiązania
Jednym z kluczowych dla funkcjonowaniu kompleksu INNOPOLIS Wrocław jest Laboratorium Energetyki pozwalające na badania nowatorskich rozwiązań w zakresie lokalnego, skojarzonego wytwarzania energii, przy czym wszystkie dotychczasowe budynki Parku zostaną zasilone w energię elektryczną, cieplną oraz chłodniczą (klimatyzacja) w oparciu o zainstalowaną w budynku OMEGA wysokosprawną kogenerację gazową sprzężoną z klimatyzacją absorpcyjną tzw. trigeneracja.
Prowadzone w partnerstwie biznesowym z podmiotem Grupy EDF tj. KOGENERACJĄ SA nowatorskie, na skalę krajową rozwiązanie energetyczne ma zagwarantować podmiotom Parku wysoką pewność dostawy energii, co jest szczególnie ważne dla firm telekomunikacyjnych i informatycznych świadczących usługi związane z Internetem jak: kolokacja, hosting, zdalne i centra usługowe. Przedsięwzięcie stanowi jednocześnie pilotaż takiej lokalnej produkcji i dostawy energii na zasadach komercyjnych, czyli eksperyment natury ekonomiczno-technologicznej.
INNOPOLIS Wrocław
Dd 2007 r. Wrocławski Park Technologiczny realizuje projekt o nazwie „Od Wrocławskiego Parku Technologicznego do INNOPOLIS Wrocław”, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Ma on na celu stworzenie grupie obecnych i przyszłych przedsiębiorstw-rezydentów Parku sprzyjających warunków dla prowadzenia oraz rozwoju konkurencyjnej rynkowo działalności gospodarczej charakteryzującej się istotnym wykorzystaniem innowacji, stosowania wysokich technologii, czy wytwarzaniem zaawansowanych produktów.
Budowanie przez WPT przyjaznego otoczenia dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) to przede wszystkim zmniejszanie bariery dostępu do nowoczesnej infrastruktury badawczo-wdrożeniowej (sprzęt laboratoriów i prototypowni), czy samych technologii (know-how, patenty). W przyjętym modelu funkcjonowania projektu instytucja otoczenia biznesu, jaką jest WPT, finalnie przekazuje pozyskane przez siebie dofinansowanie beneficjentom końcowym tj. swoim rezydentom (najczęściej podmioty z sektora MŚP) poprzez udzielanie pomocy przy naliczaniu opłat za korzystanie z infrastruktury sprzętowej.