A gdyby tak sprawić, żeby panele słoneczne podążały za słońcem, czy wówczas nie byłyby efektywniejszym producentem energii? Takie pytanie zadali sobie i znaleźli na nie satysfakcjonującą odpowiedź naukowcy z Uniwersytetu Michigan. Wykorzystując stabilny w wysokich temperaturach, elastyczny plastik o nazwie kapton, ukształtowali go tak, by po naklejeniu na nim pasków ogniw, nadać im mobilność (tutaj). Inspirację do ukształtowania plastiku, badacze czerpali ze starej sztuki orgiami, dlatego ich panele zwane są potocznie „kirigamowymi” (kapton + orgiami). Okazuje się, że dzięki temu, że mogą one wyginać się w kierunku słońca, są o prawie 40 proc. bardziej efektywne od tradycyjnych paneli. Niestety jeszcze nie wiadomo, kiedy technologia trafi na rynek.
Źródło: MichiganNews
Syberyjski wirus gigant
Mollivirus sibericum – wirus olbrzymi, do obserwacji którego wystarczy mikroskop optyczny (a nie jak zwykle elektronowy), odkryli na Syberii francuscy badacze z Uniwersytetu Aix-Marseille. Wirus zachował się w wiecznej zmarzlinie, w której jak zakładają naukowcy, „zimuje”od co najmniej 30 tys. lat. To już czwarty wirus gigant odkryty przez badaczy w okresie ostatniego ćwierćwiecza. Co ważne wirusy po odmrożeniu nadal zachowują swoje właściwości zakaźne. Stawia to przed naukowcami kolejną zagwostkę, pytanie czy takich wirusów jest więcej, w jakim stopniu zagrażają obecnie żyjącym gatunkom i jak sobie z nimi radzić, gdy w wyniku topnienia lodowców na skutek zmian klimatycznych, zaczną się one uaktywniać.
Źródło: PAP
Lody, które się nie topią
Naukowcy ze szkockich Uniwersytetów w Edynburgu i Dundee zapowiadają rewolucję w wytwarzaniu lodów. Badacze opracowali metodę produkcji białka z bakterii, która stabilizuje połączenia między tłuszczami, wodą i powietrzem. Dodana do lodów wygładza ich powierzchnię i czyni je bardziej odpornymi na wysokie temperatury. Istotne jest tu także i to, że dzięki nowemu białku, producenci lodów nie będą musieli dodawać do nich tak dużej jak dotychczas ilości tłuszczów nienasyconych, które zapewniały im właściwą konsystencję. Dzięki temu mamy również szansę, iż lodowe desery staną się jeszcze mnie kaloryczne.
Źródło: ScienceDaily
Jeśli się starzeć to tylko na Północnym Zachodzie
Społeczeństwa się starzeją, nie dziwne więc, że badaczy coraz częściej zaczynają frapować nie kwestie związane z młodością, ale właśnie ze starzeniem się. Idąc tym tropem badacze postanowili sprawdzić, gdzie obecnie najlepiej żyłoby się seniorom. Z rankingu wynikało, że najbardziej komfortowe warunki zapewniłaby im Szwajcaria. Następnie kolejno: Norwegia, Szwecja, Niemcy, Kanada, Holandia, Islandia, Japonia, USA i Wielka Brytania. Niestety na 96 krajów, Polska zajęło dopiero 32 miejsce. Przy okazji, naukowcy odkryli ogromną przepaść w poziomie ubóstwa osób starszych: w Korei Południowej aż 48,5 proc. osób w podeszłym wieku żyje na granicy ubóstwa, a na Islandii - tylko 1,6 proc. Ze statystyk wynika również, że 2050 r. aż 46 z 96 państw będzie miało około 30 proc. populacji w wieku powyżej 60 lat.
Źródło: TylkoMedycyna.pl
Nie 3, nie 4, ale 5G
I nie w 2020 r. jak zapowiadają niektórzy, ale być może już 2016 r. rozpoczną się testy superszybkiej sieci telefonii komórkowej nowej generacji, która ma być nawet 50 razy szybsza niż obecne 4G LTE. Sieć 5G ma testować amerykańska firma Verizon Wireless, największy operator telefonii komórkowej w Stanach Zjednoczonych. W tej technologii ściąganie nawet ciężkich plików video ma być liczone w sekundach. Sieć nowej generacji mają charakteryzować: niemal całkowita odporność na spadki wydajności, prędkość przesyłania danych na poziomie od 10 do nawet 100 Gbps i niski poziom opóźnień. Jeśli amerykańska firma faktycznie rozpocznie testy 5G w przyszłym roku, wyprzedzi ona zapędy europejskich firm i badaczy, którzy testy takie zapowiedzieli dopiero na 2020 r. i tym samy znacznie przyspieszy dostępność sieci dla indywidualnych użytkowników, a co za tym idzie także rozwój Internetu rzeczy.
Źródło: TheVerge
Byle do 90-tki
Amerykańscy naukowcy odkryli, że ciało człowieka przestaje się starzeć po 90 roku życia. Nie oznacza to, co prawda, że młodniejemy, ale procesy degradacji też ustępują. Michael Rose, profesor biologii ewolucyjnej na Uniwersytecie w Kalifornii (USA), tłumaczy, że po przekroczeniu 90 roku życia ludzkie geny przestają się zmieniać, ponieważ organizm "uodparnia" się na nowe choroby, za wyjątkiem tych, które są już mu znane. Wszystko wskazywałoby więc na to, że wystarczy dożyć w dobrym zdrowiu do 90-tki i później używać życia. Niestety Rose stopuje tę naszą entuzjastyczną logikę zapewniając, że długowieczność jest dziedziczna, więc żaden zdrowy tryb życia dożycia sędziwego wieku nam nie zapewni, jeśli wśród naszych przodków nie mieliśmy takich przypadków długowieczności. A jak już ktoś dotrwał do 90-tki? Cóż wówczas każdy bez względu na przodków ma taką samą szansę na przeżycie, jeszcze kilku lub kilkunastu niezmąconych starzeniem się lat.
Źródło: Evolutionary Biology of Aging
Homo sapiens leniwiec
Wyniki najnowszych badań kanadyjskich uczonych z Simon Fraser University dowodzą, że ludzie mają biologicznie uwarunkowaną skłonność do lenistwa. Naukowcy stwierdzili to po badaniu przeprowadzonym na osobach, które nosiły na nogach rodzaj egzoszkieletu. Konstrukcja wymuszała większy wysiłek, gdy chodziło się w tradycyjnym tempie i oszczędzała energię przy modyfikacji chodu na odbiegający od standardu. Biorący udział w eksperymencie na modyfikację nie kazali badaczom długo czekać i tak dostosowali ruchy, by wysiłek był jak najmniejszy. To, że mózg człowieka nakazuje mu w każdej sytuacji dostosowywać siły do możliwości czy możliwości organizmu rozkładać proporcjonalnie do okoliczności, tłumaczyć może także dlaczego nie zawsze radykalne diety są skuteczne. Czy to wysiłek fizyczny czy minimalizacja spożywanych kalorii są sygnałami dla naszego mózgu, aby dokonać zmian adaptacyjnych, które zminimalizują skutki, tych odbieranych jako negatywne dla naszego organizmu, okoliczności.
Źródło: Current Biology
Nowy człowiek – homo naledi
Miały mózgi wielkości szympansich, dłonie przypominające ludzkie, palce zakrzywione do wspinania się po drzewach, miały około 1,5 m wzrostu, około 50 kg wagi i dokonywały pochówku zmarłych. Właśnie w jednej z południowoafrykańskich jaskiń, która prawdopodobnie służyła homo naledi za grobowiec, naukowcy natrafili na szczątki tego gatunku, uznanego już wstępnie za przodków współczesnego człowieka.
Źródło: National Geographic
Ile drzew na Ziemi?
Tak karkołomnego zadania podjęli się naukowcy, w oparciu o zdjęcia satelitarne i badania terenowe. Z ich obliczeń wynika, że na naszej planecie rośnie trzy biliony czterdzieści miliardów drzew. Wychodzi więc na to, że na każdego człowieka przypada około 420 drzew. Brzmi nieźle, ale niestety ta liczba wciąż się zmniejsza. Co roku wyrasta 5 miliardów nowych drzew, ale przez ludzi wycinanych i niszczonych jest 15 miliardów. Mamy więc do roku o 10 miliardów drzew mniej. Naukowcy oszacowali też, że od początku istnienia cywilizacji liczba drzew spadła o 46 procent.
Źródło:Nature
Komputer sterowany wzrokiem
Julius Sweetland 32-letni Brytyjczyk nie był zadowolony z dostępnych rozwiązań komputerowych dla pacjentów sparaliżowanych. Uważał je za zbyt niedoskonałe i zbyt drogie. Dlatego ostatnie trzy i pół roku poświęcił budowie własnego interfejsu dla komputerów przeznaczonych dla ludzi z paraliżem aparatu mowy i ruchu. W efekcie tych prac powstał OptiKey, oprogramowanie sterowane wzrokiem. Urządzenie podobne do kamery śledzi ruchy oczu sparaliżowanej osoby i na nie reaguje. Osoba użytkująca komputer widzi na ekranie dużą klawiaturę, której używa przenosząc wzrok z jednej litery na drugą. Są też podpowiedzi (automatyczne sugestie) jak w smarfonach przy pisaniu SMS-ów. Choć OptiKey nie jest przełomową technologią, jest na tyle tanim, łatwym w użytkowaniu rozwiązaniem, że w tym sensie stanowi dla chorych rynkową rewolucję.
Źródło: Business Insider
Największy zabójca na świecie
Naukowcy w końcu poznali najistotniejszy czynnik powodujący przedwczesne zgony osób na całym świecie. Kim jest ten cichy zabójca? Badacze są jednogłośni w tym względzie to: zła dieta. Pod słowem zła dieta, naukowcy rozumieją przede wszystkim dietę opartą na czerwonym mięsie i napojach słodzonych cukrem, następnie dietę ubogą w warzywa i owoce, orzechy i produkty pełnoziarniste, za to zawierającą zbyt dużo sodu i cholesterolu. Najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci na całym świecie jest wysokie ciśnienie krwi, do którego przyczyniają się z kolei: otyłość, palenie tytoniu, nadmierne spożycie soli, brak ruchu i picie dużych ilości alkoholu.
Źródło: TylkoMedycyna.pl