Polak współpracuje z laureatem Nobla. Chce stworzyć laserowe diody przyszłości niczym z „Gwiezdnych wojen”

Polak współpracuje z laureatem Nobla. Chce stworzyć laserowe diody przyszłości niczym z „Gwiezdnych wojen”.
Polak współpracuje z laureatem Nobla. Chce stworzyć laserowe diody przyszłości niczym z „Gwiezdnych wojen”. Fot. Youtube/Prolight/http://skroc.pl/b3b01
Prof. Michał Leszczyński koordynuje grant badawczy w ramach współpracy Grupy Wyszehradzkiej oraz Japonii wspólnie z ubiegłorocznym laureatem Nagrody Nobla prof. Hiroshi Amano z Japonii oraz prof. Vaclavem Holy z Czech. Razem doskonalą technologię laserowych diod przyszłości – nasi naukowcy są prekursorami w tej dziedzinie w zakresie ich wytwarzania na bazie azotku galu.


To już działa w Blu-Ray
W ramach projektu Grant V4 Japan współpracują ze sobą 3 uczelnie – Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk (IWC PAN), Uniwersytet Nagoya i Uniwersytet Karola w Pradze. Celem międzynarodowego projektu WISEGaN jest opracowanie nowej generacji diod laserowych, które znajdą zastosowanie w optoelektronice oraz fotowoltaice. Polacy zajmą się udoskonaleniem wykorzystania półprzewodników azotkowych, używanych m. in. na rynku Blu-Ray.

Jak wyjaśnia prof. Leszczyński w rozmowie z PAP, uczeni z naszego kraju chcą zwiększyć ich wydajność, aby świeciły mocniej niż dotychczas. Dlatego, że zmieszanie czerwonej barwy laserów powstających z arsenku galu GaAs z niebieskimi i zielonymi w oparciu o azotek galu GaN – umożliwia odtworzenie dowolnego koloru widzianego ludzkim okiem.

Nowatorskie diody oparte o tę technologię mają znaleźć zastosowanie telewizorach, dużych telebimach czy w projektorach stosowanych w smartfonach. Ponadto mają być również wykorzystywane do transmisji terabajtów danych między komputerami, sensorami oraz detektorami. Kolejnym ich zastosowaniem jest branża motoryzacyjna.


Polski patent
Projekt potrwa 3 lata i każda ze stron na jego realizację otrzymała grant w kwocie 125 tys. euro. Polscy naukowcy możliwość koordynowania tak zaawansowanych technologicznie prac badawczych zawdzięczają opatentowaniu metody wytwarzania kryształów podłożowych GaN i diod laserowych.

Z kolei prof. Michał Leszczyński jest wiceprezesem spółki TopGaN. Przy współpracy z IWC PAN rozwija technologię produkcji diod laserowych – aktualnie z prac laboratoryjnych firma przeszła do etapu instalacji prototypu w wersji przemysłowej.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl


Źródło: Nauka w Polsce
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.