Dziś na Politechnice Warszawskiej swoją działalność rozpoczęło Laboratorium Grafenowe. Będzie zajmować się prowadzeniem prac zarówno nad produkcją, jak i zastosowaniem grafenu płatkowego.
Laboratorium będzie działać na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Koszt inwestycji wyniósł 4,5 mln zł – z czego 630 tys. zł pochodzi ze środków własnych uczelni, a pozostała część z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.
W placówce ma być wytwarzany i modyfikowany grafen płatkowy w sposób standaryzowany i powtarzalny. Ponadto będzie prowadzona dokładna analiza fizykochemiczna różnych form grafenu pod kątem zawartości zanieczyszczeń czy stopnia funkcjonalizacji materiałów grafenowych. Badane będą również przemiany fazowe i właściwości cieplne.
Działalność Laboratorium Grafenowego skupi się na dwóch obszarach:
– wytwarzaniu standaryzowanego grafenu płatkowego (tlenek i zredukowany tlenek grafenu) o powtarzalnych, ściśle zdefiniowanych właściwościach na potrzeby badań aplikacji grafenowych;
– opracowaniu metod modyfikacji i funkcjonalizacji grafenu płatkowego pod kątem jego aplikacji, np. do wytwarzania materiałów kompozytowych, w przemyśle chemicznym, czy też w biomedycynie.