Politechnika Warszawska otworzyła Laboratorium Grafenowe za 4,5 mln zł. Będzie produkować grafen płatkowy

Politechnika Warszawska.
Politechnika Warszawska. Fot.Krzysztof Belczyński/http://skroc.pl/84506/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/71d1b
Dziś na Politechnice Warszawskiej swoją działalność rozpoczęło Laboratorium Grafenowe. Będzie zajmować się prowadzeniem prac zarówno nad produkcją, jak i zastosowaniem grafenu płatkowego.

Laboratorium będzie działać na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Koszt inwestycji wyniósł 4,5 mln zł – z czego 630 tys. zł pochodzi ze środków własnych uczelni, a pozostała część z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

W placówce ma być wytwarzany i modyfikowany grafen płatkowy w sposób standaryzowany i powtarzalny. Ponadto będzie prowadzona dokładna analiza fizykochemiczna różnych form grafenu pod kątem zawartości zanieczyszczeń czy stopnia funkcjonalizacji materiałów grafenowych. Badane będą również przemiany fazowe i właściwości cieplne.

Działalność Laboratorium Grafenowego skupi się na dwóch obszarach:

– wytwarzaniu standaryzowanego grafenu płatkowego (tlenek i zredukowany tlenek grafenu) o powtarzalnych, ściśle zdefiniowanych właściwościach na potrzeby badań aplikacji grafenowych;

– opracowaniu metod modyfikacji i funkcjonalizacji grafenu płatkowego pod kątem jego aplikacji, np. do wytwarzania materiałów kompozytowych, w przemyśle chemicznym, czy też w biomedycynie.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.