Samsung i Politechnika Śląska pracują nad systemem identyfikacji użytkowników smartfonów na podstawie głosu

Samsung i Politechnika Śląska pracują nad systemem identyfikacji użytkowników smartfonów na podstawie głosu.
Samsung i Politechnika Śląska pracują nad systemem identyfikacji użytkowników smartfonów na podstawie głosu. Fot. Kārlis Dambrāns/http://skroc.pl/d7749/flickr.com CC-BY/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Naukowcy z Politechniki Śląskiej pod kierunkiem dr Jacka Izydorczyka wspólnie z Samsung Electronics Polska opracowują system identyfikacji użytkowników smartfonów na podstawie ich głosu. Dzięki temu ma się zwiększyć bezpieczeństwo posiadaczy urządzeń mobilnych.


Bezpieczeństwo i wygoda
Projekt ma na celu stworzenie platformy badawczej, która będzie służyć do opracowywania i testowania specjalnych algorytmów automatycznej identyfikacji głosu. Następnie ta technologia ma zostać zaimplementowana do smartfonów. W ten sposób ma zwiększyć się funkcjonalność oraz bezpieczeństwo użytkowania urządzeń mobilnych, ponieważ niemal niemożliwe będzie podszycie się pod jego właściciela.

Dlatego, że system identyfikacji mówcy na podstawie jego głosu będzie odporny na zakłócenia oraz zmiany stanu psychofizycznego mówiącego, ponieważ zostanie wyposażony w mechanizm poprawnego rozpoznawania tożsamości użytkownika nawet przy ograniczonej długości jego wypowiedzi.

Projekt Politechniki Śląskiej wspiera Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Naukowcy otrzymali 605 tys. zł z w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 986 tys. zł.

Śląska tradycja i Koreańska potęga
Politechnika Śląska, która powstała w 1945 roku, posiada 15 wydziałów i kolegiów, z których 11 znajduje się w Gliwicach, a po 2 w Katowicach oraz Zabrzu, a także jedną jednostkę pozawydziałową zlokalizowaną w Rybniku. W 2015 roku zajęła 7. miejsce spośród uczelni technicznych w Polsce oraz 22. miejsce spośród wszystkich szkół wyższych w Polsce w rankingu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.
Z kolei firma Samsung Electronics, największy członek Grupy Samsung z Korei Południowej, została założona w 1969 roku. Obecnie zatrudnia ponad 208 tys. osób w ponad 50 krajach świata. Specjalizuje się w produkcji różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, takich jak m. in. telewizory, laptopy, monitory, aparaty cyfrowe pralki czy lodówki.


Samsung jest również największym obok Apple producentem smartfonów. Z kolei Centrum Badawczo-Rozwojowe Samsung Polska, które od 2000 roku działa w Warszawie, jest jednym z najnowocześniejszych tego typu ośrodków w Europie Środkowo-Wschodniej.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Są zarzuty dla zamieszanych w aferę SK Bank Wołomin. Jeden z największych przekrętów ostatnich lat
0 0Tak kantują turystów Holendrzy. Ujawniono skandal na kwiatowym targu
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła