Samsung i Politechnika Śląska pracują nad systemem identyfikacji użytkowników smartfonów na podstawie głosu

Samsung i Politechnika Śląska pracują nad systemem identyfikacji użytkowników smartfonów na podstawie głosu.
Samsung i Politechnika Śląska pracują nad systemem identyfikacji użytkowników smartfonów na podstawie głosu. Fot. Kārlis Dambrāns/http://skroc.pl/d7749/flickr.com CC-BY/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Naukowcy z Politechniki Śląskiej pod kierunkiem dr Jacka Izydorczyka wspólnie z Samsung Electronics Polska opracowują system identyfikacji użytkowników smartfonów na podstawie ich głosu. Dzięki temu ma się zwiększyć bezpieczeństwo posiadaczy urządzeń mobilnych.


Bezpieczeństwo i wygoda
Projekt ma na celu stworzenie platformy badawczej, która będzie służyć do opracowywania i testowania specjalnych algorytmów automatycznej identyfikacji głosu. Następnie ta technologia ma zostać zaimplementowana do smartfonów. W ten sposób ma zwiększyć się funkcjonalność oraz bezpieczeństwo użytkowania urządzeń mobilnych, ponieważ niemal niemożliwe będzie podszycie się pod jego właściciela.

Dlatego, że system identyfikacji mówcy na podstawie jego głosu będzie odporny na zakłócenia oraz zmiany stanu psychofizycznego mówiącego, ponieważ zostanie wyposażony w mechanizm poprawnego rozpoznawania tożsamości użytkownika nawet przy ograniczonej długości jego wypowiedzi.

Projekt Politechniki Śląskiej wspiera Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Naukowcy otrzymali 605 tys. zł z w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 986 tys. zł.

Śląska tradycja i Koreańska potęga
Politechnika Śląska, która powstała w 1945 roku, posiada 15 wydziałów i kolegiów, z których 11 znajduje się w Gliwicach, a po 2 w Katowicach oraz Zabrzu, a także jedną jednostkę pozawydziałową zlokalizowaną w Rybniku. W 2015 roku zajęła 7. miejsce spośród uczelni technicznych w Polsce oraz 22. miejsce spośród wszystkich szkół wyższych w Polsce w rankingu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.
Z kolei firma Samsung Electronics, największy członek Grupy Samsung z Korei Południowej, została założona w 1969 roku. Obecnie zatrudnia ponad 208 tys. osób w ponad 50 krajach świata. Specjalizuje się w produkcji różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, takich jak m. in. telewizory, laptopy, monitory, aparaty cyfrowe pralki czy lodówki.


Samsung jest również największym obok Apple producentem smartfonów. Z kolei Centrum Badawczo-Rozwojowe Samsung Polska, które od 2000 roku działa w Warszawie, jest jednym z najnowocześniejszych tego typu ośrodków w Europie Środkowo-Wschodniej.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.