Państwa, które są najbardziej narażone na przepływ emigrantów, wystąpiły o możliwość zwiększenia wydatków na pomoc humanitarną i obronę granic. Unia Europejska prawdopodobnie się zgodzi, a to oznacza, że rządy państw wypuszczą więcej pieniędzy do budżetu. Zaowocuje to krótkim polepszeniem gospodarki, która wzrośnie o 0,25 procenta PKB w skali roku. Może to mieć znaczny wpływ na Państwa z południa Europy, jak Hiszpania, Włochy czy Grecja.
2. Długoterminowe zwiększenie liczby zdolnych do pracy
Powodem, dla którego Europa potrzebuje imigracji jest kurcząca się ilość ludzi w wieku produkcyjnym. Departament Spraw Ekonomicznych i Społecznych ONZ ostrzega, że między 2010 a 2050 rokiem w
Niemczech ta liczba spadnie o 13 milionów. Kurczącą się pula pracowników sprawia, że trudniej o wzrost ekonomiczny.
W tym momencie widać jak ważni mogą być emigranci. Nie ma oczywiście pewności co do tego, czy znajdą zatrudnienie, ale według OECD w ciągu ostatniej dekady 70% wzrostu siły roboczej w Europie zapewnili właśnie emigranci. Niemcy mają zamiar przyjąć 800 tysięcy uchodźców. Pomimo, że nie każdy jest w wieku produkcyjnym, w przyszłości może okazać ważną częścią hamowania demograficznego niżu.
3. Ograniczone poparcie dla skrajnej prawicy