Już w najbliższą sobotę w całej Polsce rusza Code Week PL, krajowa wersja organizowanego w całej Unii Europejskiej Tygodnia Kodowania. Między 10 a 18 października w Europie odbędą się tysiące wydarzeń związanych z programowaniem. Z Blanką Fijołek, polskim ambasadorem inicjatywy, rozmawiamy o założeniach akcji oraz o tym, komu może przydać się kodowanie.
To polska edycja wydarzenia odbywającego się od kilku lat w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania. W tym roku nad Wisłą odbędzie się kilkaset imprez. Jak dotąd zostało zgłoszonych ich już blisko 400. Nic dziwnego, że Polska zajmuje czołowe miejsce w Europie pod względem liczby organizowanych przedsięwzięć. Code Week PL to warsztaty i pokazy dla wszystkich, którzy chcą spróbować sił w programowaniu oraz dowiedzieć się, dlaczego kodowanie jest ważne.
Ważne dla programistów...
Nie do końca. Ważne dla każdego, biorąc pod uwagę, że w postępującym stopniu w nasze życie wchodzi technologia. W latach 90. wszyscy w Polsce na potęgę uczyli się języka angielskiego, bo istniało przekonanie, że znajomość dodatkowego języka jest niezwykle ważna, by dostać dobrą pracę. Teraz jest podobny moment, ale w odniesieniu do programowania. Należy na to patrzeć jak na trzeci język, po ojczystym i obcym, który pozwoli lepiej zafunkcjonować na rynku pracy.
Po co komuś, kto nie zamierza pracować w IT programowanie? Czy humanistom jest to w ogóle do czegoś potrzebne?
Jest potrzebne, bo dzięki programowaniu przestajemy być biernymi odbiorcami technologii. Nawet socjolog czy dziennikarz może wykorzystać programowanie i tworzyć własne wyszukiwarki po to, by móc prowadzić lepszy research. Dodatkowo uczy też umiejętności miękkich takich jak myślenie logiczne czy praca zespołowa. Są to kompetencje raczej słabo uczone w polskich szkołach, a programowanie pozwala te braki nadrobić.
A co z nauką kodowania dla osób starszych niż młodzież szkolna?
Na kodowanie nigdy nie jest za późno. I w dodatku nie trzeba mieć specjalnych predyspozycji do przedmiotów ścisłych czy znać się na skomplikowanych algorytmach, jak się powszechnie sądzi. Jasne, istnieją też skomplikowane języki programowania, ale mniej zaawansowane narzędzia takie jak AppInventor czy Scratch szybko pozwolą wejść w świat kodowania. Jestem tego dobrym przykładem: choć z informatyką nigdy nie miałam nic wspólnego, nauczyłam się kodować w Scratchu.
Na programowanie nigdy nie jest za późno. Znowu, jak z trzecim językiem. Należy próbować, praktykować.
A co z algorytmami. Języki nie są przerażające.
Mamy szereg języków algorytmicznych, w bardziej zaawansowanych językach programistycznych, ale na co dzień dla rozumienia świata algorytmu wystarczy sięgnąć do mniej zaawansowanych narzędzi, np. rozwijanego przez MIT AppInventora.
________
Blanka Fijołek – ambasador CodeWeekPL, Senior CSR & Sponsorship Manager w Samsung Electronics Polska oraz pomysłodawczyni akcji „Mistrzowie Kodowania”