Inteligentna fabryka. Polscy inżynierowie stworzyli autonomiczny system sterujący całym procesem produkcji

IPOsystem znacznie ułatwiać ma zarządzanie produkcją.
IPOsystem znacznie ułatwiać ma zarządzanie produkcją. Fot. Materiały prasowe
Inteligentne fabryki do niedawna były domeną filmów i powieści science-fiction. Jednak dzięki firmie z Rybnika wizja ta ujrzała światło dzienne. Polacy stworzyli pierwszy na świecie autonomiczny system sterujący całym procesem produkcji.

Zarządzanie ludźmi i maszynami
IPOsystem – tak nazywa się innowacyjne rozwiązanie inżynierów z rybnickiej firmy UIBS Teamwork Sp. z o.o. System ten jest w stanie zarządzać pracą ludzi i maszyn bez żadnej ingerencji z zewnątrz. Jak to działa w praktyce? Pracownik przychodząc na swoja zmianę loguje się do systemu i od razu otrzymuje zadanie. Kiedy je skończy – otrzymuje kolejne.

IPOsystem bez kontroli człowieka decyduje o kolejności przydzielonych prac, monitoruje ich wykonanie i informuje zarządzających o każdym przekroczeniu terminu. Ale to nie wszystko. System jest w stanie samodzielnie reagować w przypadku sytuacji zagrażających wykonaniu planu czy też nadzoruje obieg dokumentów i informacji w ramach firmy. To tylko niektóre z wielu funkcjonalności, które przewidzieli twórcy tego rozwiązania.

Konkurencji brak
– System nie ma konkurencji na świecie. Dotychczas stosowane rozwiązania są narzędziami planistycznymi, pozwalającymi obliczyć pewien idealny plan na przyszłość. Jednak jakakolwiek zmiana w tym planie wymaga przeliczenia go na nowo co zajmuje sporo czasu. Przy procesach, w których jest duża zmienność, te narzędzia okazują się bardzo ułomne. My natomiast proponujemy system, który reaguje na każde zdarzenie i samodzielnie podejmuje decyzję, co należy zrobić w danym momencie. IPOsystem jest bowiem pierwszym na świecie systemem decyzyjnym. – podkreśla w rozmowie z nami Krzysztof Fiegler, dyrektor ds. handlu i marketingu, członek zarządu UIBS Teamwork.


Zastosowanie rozwiązania proponowanego przez rybnicką firmę pozwoliło zwiększyć wydajność poszczególnych pracowników nawet o 30 procent. Z drugiej zaś strony w firmach, które go wykorzystują znacznie udało się ograniczyć koszty zarządzania produkcją.

Nagradzany i stosowany
System zdobył już uznanie, które przełożyło się na szereg prestiżowych nagród. Są wśród nich m.in. Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich ITM Polska (Innowacje-Technologie-Maszyny) oraz zdobyte na tych targach pierwsze miejsce w plebiscycie „Wybór Konsumentów” na najlepszy produkt nagrodzony Złotym Medalem. IPOsystem zdobył także godło „Teraz Polska” w kategorii „innowacje”. Wraz z uznaniem specjalistów przyszło tez zainteresowanie firm.

Pięć polskich przedsiębiorstw już wdrożyło u siebie IPOsystem zaś następne dwie są w trakcie procesu wdrożeniowego. Krzysztof Fiegler podkreśla także, że jest zainteresowanie systemem poza Polską. – W tej chwili wdrażamy system w firmie z kapitałem amerykańskim. Ma ona dwie fabryki w Europie i kilka w Stanach Zjednoczonych – poinformował nas Fiegler.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.