Inteligentna fabryka. Polscy inżynierowie stworzyli autonomiczny system sterujący całym procesem produkcji

IPOsystem znacznie ułatwiać ma zarządzanie produkcją.
IPOsystem znacznie ułatwiać ma zarządzanie produkcją. Fot. Materiały prasowe
Inteligentne fabryki do niedawna były domeną filmów i powieści science-fiction. Jednak dzięki firmie z Rybnika wizja ta ujrzała światło dzienne. Polacy stworzyli pierwszy na świecie autonomiczny system sterujący całym procesem produkcji.

Zarządzanie ludźmi i maszynami
IPOsystem – tak nazywa się innowacyjne rozwiązanie inżynierów z rybnickiej firmy UIBS Teamwork Sp. z o.o. System ten jest w stanie zarządzać pracą ludzi i maszyn bez żadnej ingerencji z zewnątrz. Jak to działa w praktyce? Pracownik przychodząc na swoja zmianę loguje się do systemu i od razu otrzymuje zadanie. Kiedy je skończy – otrzymuje kolejne.

IPOsystem bez kontroli człowieka decyduje o kolejności przydzielonych prac, monitoruje ich wykonanie i informuje zarządzających o każdym przekroczeniu terminu. Ale to nie wszystko. System jest w stanie samodzielnie reagować w przypadku sytuacji zagrażających wykonaniu planu czy też nadzoruje obieg dokumentów i informacji w ramach firmy. To tylko niektóre z wielu funkcjonalności, które przewidzieli twórcy tego rozwiązania.

Konkurencji brak
– System nie ma konkurencji na świecie. Dotychczas stosowane rozwiązania są narzędziami planistycznymi, pozwalającymi obliczyć pewien idealny plan na przyszłość. Jednak jakakolwiek zmiana w tym planie wymaga przeliczenia go na nowo co zajmuje sporo czasu. Przy procesach, w których jest duża zmienność, te narzędzia okazują się bardzo ułomne. My natomiast proponujemy system, który reaguje na każde zdarzenie i samodzielnie podejmuje decyzję, co należy zrobić w danym momencie. IPOsystem jest bowiem pierwszym na świecie systemem decyzyjnym. – podkreśla w rozmowie z nami Krzysztof Fiegler, dyrektor ds. handlu i marketingu, członek zarządu UIBS Teamwork.


Zastosowanie rozwiązania proponowanego przez rybnicką firmę pozwoliło zwiększyć wydajność poszczególnych pracowników nawet o 30 procent. Z drugiej zaś strony w firmach, które go wykorzystują znacznie udało się ograniczyć koszty zarządzania produkcją.

Nagradzany i stosowany
System zdobył już uznanie, które przełożyło się na szereg prestiżowych nagród. Są wśród nich m.in. Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich ITM Polska (Innowacje-Technologie-Maszyny) oraz zdobyte na tych targach pierwsze miejsce w plebiscycie „Wybór Konsumentów” na najlepszy produkt nagrodzony Złotym Medalem. IPOsystem zdobył także godło „Teraz Polska” w kategorii „innowacje”. Wraz z uznaniem specjalistów przyszło tez zainteresowanie firm.

Pięć polskich przedsiębiorstw już wdrożyło u siebie IPOsystem zaś następne dwie są w trakcie procesu wdrożeniowego. Krzysztof Fiegler podkreśla także, że jest zainteresowanie systemem poza Polską. – W tej chwili wdrażamy system w firmie z kapitałem amerykańskim. Ma ona dwie fabryki w Europie i kilka w Stanach Zjednoczonych – poinformował nas Fiegler.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.