Urlop bez limitu? A na co to komu? Zobacz, które firmy zdecydowały się na taki krok. To rozwiązanie ma sens

Niekończące się wakacje
Niekończące się wakacje Fot. Matthias Ripp/ http://bit.ly/1GIcfoa / CC BY 2.0
Kilka lat temu w USA pojawiła się idea urlopu bez limitu. Początkowo taką możliwość wprowadzały nieduże firmy z branży nowych technologii. Danie zatrudnionym swobody w zakresie czasu pracy opiera się na heglowskim założeniu, że wolność, to uświadomiona konieczność. Dając swobodę, pracodawca liczy na odpowiedzialność pracownika.

Okazało się, że takie rozwiązanie zaczyna się sprawdzać, pracownicy nie nadużywają swobody, a zamiast godzin spędzonych w pracy stawiają na rezultaty. W ostatnich dwóch latach politykę urlopów bez limitu zaczęły wprowadzać również duże firmy.

Od 1 listopada z takiego udogodnienia będą mogli skorzystać pracownicy LinkedIn w USA. Program nazwany Discretionary Time Off obejmie ok. 4000 pracowników. Pat Wadors pełniąca w firmie funkcję Chief Human Resources Officer wskazuje, że dzięki temu pracownicy będą mogli bardziej elastycznie zarządzać swoim czasem pracy oraz poczują się ważni, istotni, zyskają poczucie sprawstwa. W ten sposób LinkedIn chce zrealizować jeden z filarów swojej filozofii – „Działaj jakbyś był właścicielem”. Pracownicy dzięki tej elastyczności będą mogli lepiej realizować swoje potrzeby życiowe i również efektywniej pracować. Pat Wadors podkreśla, że programy nielimitowanych wakacji są szybko rosnącym trendem. Liczy się efektywność, a nie liczba przepracowanych godzin.

Nielimitowane urlopy wprowadziły wcześniej takie firmy jak General Electric, Netflix, Evernote, Virgin. Nie zawsze jednak taka polityka firmy spotyka się z zachwytem pracowników, którzy boją się tego, że brak limitów dni wolnych oznacza również, że nie ma ich dolnej granicy. Kickstarter i Chicago Tribune zrezygnowały z takich rozwiązań.

W Polsce jeszcze nie słychać jeszcze o tak elastycznym podejściu do dni wolnych. Kodeks Pracy gwarantuje każdemu pracownikowi wymiar urlopu zależny od stażu pracy i przedsiębiorcy trzymają się tych przepisów. Więc jeśli chcesz mieć niekończący się urlop – szukaj etatu w amerykańskim oddziale jednej z wymienionych firm.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.