Polska firma chce stworzyć lek, który pokona raka. Terapia ma być mniej toksyczna dla pacjenta.
Polska firma chce stworzyć lek, który pokona raka. Terapia ma być mniej toksyczna dla pacjenta. Fot. University of Michigan/http://skroc.pl/586df/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/8ce73
Reklama.
Innowacyjny lek z polskiego laboratorium
Polskie firmy farmaceutyczne najczęściej opracowują jedynie preparaty generyczne, które są jedynie zamiennikami oryginalnych leków. Postanowiła to zmienić spółka biotechnologiczna OncoArendi Therapeutics. Przedsiębiorstwo zamierza stworzyć innowacyjny lek przeciwnowotworowy w oparciu o nową grupę związków OAT- 449. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie ich analizy fizykochemicznej. Umożliwi to współpraca z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.
Substancja OAT-449 silnie działa z białkiem tubuliny. W wyniku tej reakcji powstaje cytoszkielet komórki. W rezultacie dochodzi do zaburzeń w jego strukturze, dzięki czemu uniemożliwiony zostaje podział komórki nowotworowej. Ta zależność może okazać się kluczowa w walce z nowotworami w różnej postaci.
Głównym atutem związku OAT-449 jest fakt, że ma pochodzenie naturalne, zamiast syntetycznego. Dzięki tej zależności w odróżnieniu od aktualnie stosowanych leków, w inny sposób reaguje w połączeniu z cytoszkieletem komórek rakowych. Wykorzystanie tej właściwości być może pozwoli uczynić terapię mniej toksyczną dla organizmu pacjenta. Ponadto byłaby ona świetnym uzupełnieniem obecnie stosowanych metod leczenia.
Tanio i profesjonalnie
Realizacja projektu jest możliwa m.in. dzięki dofinansowaniu w kwocie ponad 5,6 mln zł uzyskanemu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).
OncoArendi Therapeutics powstała w 2012 r. Jest firmą biotechnologiczną, która dąży do poszukiwania i komercjalizacji nowych leków stosowanych w terapii chorób nowotworowych i zapalnych. Jak czytamy na stronie przedsiębiorstwa, jest ono w stanie prowadzić badania naukowe na najwyższym światowym poziomie w Polsce.
Dzięki temu spółka wielokrotnie (5-10 razy) może obniżyć ryzyko finansowe związane z rozwojem nowych leków w porównaniu z kosztami podobnych firm biotechnologicznych w Stanach Zjednoczonych czy zachodniej Europie.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl