Polscy naukowcy pracują nad superszybkim spektrometrem optycznym. Błyskawicznie wykryje podczerwień czy ultrafiolet

Polscy naukowcy pracują nad superszybkim spektrometrem optycznym. Błyskawicznie wykryje poczerwień czy ultrafiolet.
Polscy naukowcy pracują nad superszybkim spektrometrem optycznym. Błyskawicznie wykryje poczerwień czy ultrafiolet. Fot. Martin Heigan/http://skroc.pl/a6733/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/01d07
Uczeni z Instytutu Optyki Stosowanej im. prof. Maksymiliana Pluty przy współpracy z firmą PCO pracują nad stworzeniem szybkiego spektrometru optycznego, którego źródłem wzbudzenia będzie plazma helowa. Jest to przyrząd, który służy do otrzymywania i analizowania widm promieniowania świetlnego – od podczerwieni do ultrafioletu.


Najczęściej używane przez naukowców spektrometry optyczne tworzą widma, kiedy światło o różnych długościach fali kierowane jest pod różnym kątem. Wykorzystują również różnicę długości dróg optycznych ugiętych i interferujących ze sobą promieni. Jednak zdaniem uczonych z Instytutu Optyki Stosowanej, obecne rozwiązania nie są optymalne.

Obniżenie kosztów eksploatacji kluczem do sukcesu
Po pierwsze dominujące aktualnie źródło plazmy Ar-ICP nie jest w stanie wykrywać wszystkich pierwiastków oraz charakteryzuje się wysokimi kosztami eksploatacji. Ale przeprowadzone przez polskich naukowców badania oraz stworzone wynalazki umożliwiły zastosowanie plazmy helowej, która jest znacznie bardziej opłacalnym materiałem pod względem ekonomicznym.

Kolejnym nowatorskim elementem spektrometru jest system wprowadzania próbki do plazmy. Składa się z opatentowanego przez Polaków nebulizera ultradźwiękowego, a także nowego systemu odparowania aerozolu próbki bez konieczności desolwatacji. Dzięki zastosowaniu tych dwóch mechanizmów urządzenie będzie w stanie z jeszcze większą dokładnością wykrywać widma promieniowania świetlnego.


Ponadto w spektrometrze zastosowano opracowany przez naukowców układ detekcji, który umożliwia szybsze rejestrowanie widm. Dzięki temu znacznie zostanie skrócony czas ich analizy. Urządzeniu łatwiej będzie również wykryć trudno-wzbudzalne pierwiastki.

Jak przekonują twórcy projektu, poprzez niskie zużycie gazu plazmowego, koszty badań przeprowadzanych za pomocą ich rozwiązania będą tańsze w porównaniu do tych dokonywanych za pośrednictwem powszechnie stosowanych obecnie spektrometrów ICP-OES.

Realizacja projektu jest możliwa m. in. dzięki dofinansowaniu w kwocie ponad 2,7 mln zł pozyskanemu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili