Kraków, w którym powstało Małopolskie Centrum Biotechnologii.
Kraków, w którym powstało Małopolskie Centrum Biotechnologii. Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
Reklama.
Biotechnologiczne cacko
Ośrodek będzie zajmował się prowadzeniem badań w zakresie biotechnologii, która stanowi jeden z czterech strategicznych obszarów tematycznych badań i rozwoju technologii w Polsce. Naukowcy będą prowadzić prace B+R w takich dziedzinach, jak choroby zakaźne, bezpieczeństwo żywności, biologia strukturalna, nutrigenomika, neurobiologia czy bioinformatyka.
Wybudowane w MCB specjalistyczne laboratoria umożliwiają m. in. hodowlę komórek skóry dla celów terapeutycznych. Ponadto innowacyjna aparatura pozwala prowadzić badania w obszarach, w których dotychczas nie było to możliwe ze względu na brak odpowiedniego sprzętu. Takich, jak np. badania neuroadaptowalnych technologii czy opracowywanie nowoczesnych metod bioremediacji uwzględniających zastosowanie mikroorganizmów glebowych.
Komercjalizacja badań we współpracy z biznesem
MCB chce zacieśnić współpracę z biznesem z branży farmaceutycznej, biotechnologicznej, przetwórstwa żywności, medycyny oraz ochrony zdrowia. Ma w tym pomóc nieustanna rozbudowa ośrodka o nowe pomieszczenia laboratoryjne oraz wyposażenie badawcze.
W tym celu powstaje m. in. Ośrodek Badań Genetycznych i Nutrigenomiki, który stanie się filarem NuGO – europejskiej sieci doskonałości ds. nutrigenomiki. MCB dąży do tego, aby jak najwięcej prowadzonych w jednostce badań zostało skomercjalizowanych we współpracy z firmami.
Budowa MCB rozpoczęła się w 2009 r., a została ukończona w ubiegłym roku. Realizacja inwestycji była możliwa dzięki dofinansowaniu w kwocie ponad 91 mln zł uzyskanemu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl