Gmach Główny Politechniki Warszawskiej, gdzie odbędzie się 3D Show.
Gmach Główny Politechniki Warszawskiej, gdzie odbędzie się 3D Show. mat. prasowe
Reklama.
Na początku panelu wszyscy uczestnicy zgodzili się, że druk 3D może stać się polską branżą eksportową. Później Libera podkreślił, że polska gospodarka się zmienia się - z „high volume” na „high tech”. Jego zdaniem coraz większą rolę w polskim eksporcie będzie odgrywać hardware, software, a także właśnie druk 3D. Według Libery przed naszą gospodarką stoi jednak także ogromne wyzwanie – jak wykorzystać produkty high-tech na masową skalę.
Aleksander Libera
pełnomocnik zarządu PAIiIZ

Chętnie wspieramy przedsiębiorstwa, także z branży 3D, które zdecydowały się na zagraniczną ekspansję. Pokazujemy im najlepsze lokalizacje oraz rynki, gdzie jest największe zapotrzebowanie na ich produkty.

Później głos zabrał Rozpendowski, który przestrzegał przed huraoptymizmem. Stwierdził bowiem, że większość firm z branży 3D tworzy rozwiązania amatorskie, które trafiają głównie do hobbystów, a nie dużych zagranicznych korporacji. Właściciel 3D Lab jednocześnie podkreślił, że coraz więcej przedsiębiorstw otwiera profesjonale prototypownie, dzięki czemu będą mogły modyfikować swoje produkty na potrzeby eksportu.
Jakub Rozpendowski
właściciel 3D Lab

Polskie przedsiębiorstwa są jednak niedofinansowane. Według danych GUSu ponad 34 mld złotych zostały zainwestowane w rozwój nowych technologii, ale aż 74% pochodziło ze środków własnych firm. Dopóki więcej pieniędzy publicznych nie zostanie przeznaczonych na innowacje, to nasze firmy m.in. z branży 3D, nie będą mogły konkurować zagranicą.

Na inny aspekt problemu zwrócił uwagę Maksym, który stwierdził, że środowiska starupowe, m.in. z branży 3D, nie potrafią pozyskiwać środków na rozwój swoich pomysłów. Dyrektor przytoczył dane, że z funduszy NCBR korzysta zaledwie jeden projekt, którego celem jest rozwijanie technologii druku przestrzennego. Zdaniem Maksyma brak środków jest główną barierą uniemożliwiającą ekspansję polskich firm z branży 3D zagranicą.
Daniel Maksym
dyrektor Działu Rozwoju i Innowacji NCBR

Na rozwój technologii 3D NCBR ma pieniądze, nie ma jednak środków na inwestycje czy budowanie relacje pomiędzy firmami a klientami.

Oto zapis całości debaty: