Politechnika Wrocławska zaprasza firmy do skorzystania ze swojego nowoczesnego laboratorium wybudowanego za 16,5 mln zł

Politechnika Wrocławska.
Politechnika Wrocławska. Fot. Maciek Krol/http://skroc.pl/fdaa2/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/8ce73
Przy Instytucie Technologii Maszyn i Automatyzacji Politechniki Wrocławskiej funkcjonują laboratoria wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę badawczą, która pozwala tworzyć innowacyjne rozwiązania w zakresie technologii laserowych i optomechanicznych. Tak świetne zaplecze ma pomóc przedsiębiorstwom produkcyjnym przygotowywać, rozwijać oraz produkować nowocześniejsze produkty w obszarze przemysłu oraz medycyny.


Współpraca Polsko-Niemiecka
Politechnika Wrocławska w ramach ogólnoświatowego projektu utworzenia międzynarodowego Centrum Badawczego z Fraunhofer-Gesellschaft, rozbudowała wyposażenie swojej infrastruktury badawczej. Szczególnie w zakresie rozwoju oraz aplikacji specjalistycznych technologii laserowych oraz hybrydowych.

W rezultacie naukowcy pracujący w Centrum Zaawansowanych Systemów Produkcyjnych wrocławskiej uczelni są teraz w stanie tworzyć innowacyjne rozwiązania w zakresie systemów laserowych i plazmowych, mikroskopii i pomiarów, tomografii komputerowej, monitorowania procesów, badań wytrzymałościowych czy obróbki precyzyjnej.

Szybsze i tańsze badania
Dlatego, że nowoczesne urządzenia umożliwiają m. in. przeprowadzenie precyzyjnego procesu spawania, hartowania czy nadania materiałom skomplikowanych kształtów. Za ich pośrednictwem można także wykonać analizę termowizyjną. Uczelnia nabyła również sprzęt do badań wytrzymałościowych statycznych i dynamicznych.


Nowoczesne wyposażenie badawcze Centrum Zaawansowanych Systemów Produkcyjnych pozwala zredukować czas trwania prac naukowych, zwiększyć ich dokładność oraz obniżyć koszty. Obecnie ośrodek posiada 4 laboratoria, w których zatrudnionych jest 76 osób.

Od 2008 r. ta jednostka badawcza wchodzi w skład międzynarodowego Centrum Badawczego Fraunhofer Project Center (FPC) utworzonego razem z Fraunhofer Geselschaft, a merytorycznie z Institut für Werkstoff- und Lasertechnologien z Drezna.

Realizacja inwestycji była możliwa dzięki uzyskaniu dofinansowania w kwocie ponad 16,5 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.