Spółka Inżynierów SIM z Lublina realizuje projekt, w ramach którego ma zostać opracowana technologia umożliwiająca wykrywanie zagrożeń bezpieczeństwa na podstawie analizy komunikacji użytkowników w różnego rodzaju sieciach teleinformatycznych.
Sztuczna inteligencja zapewnia bezpieczeństwo
Prototyp systemu, nad którym pracuje firma ma wykorzystywać rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji. Pozwalają one automatycznie dostosowywać się do preferencji rozpoznanego użytkownika i kontekstu jego zachowań oraz otoczenia. W tym celu przy opracowywaniu narzędzia zostaną wykorzystane najbardziej innowacyjne technologie, takie jak np. sieci neuronowe, czy zbiory rozmyte.
Spółka chce, aby zaprojektowany przez nią system można również wykorzystywać w jak największej ilości urządzeń elektronicznych oraz rozwiązaniach innych firm. W tym celu opracuje uniwersalny interfejs programistyczny API, który to umożliwi.
Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki dofinansowaniu w kwocie ponad 1,4 mln zł uzyskanemu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).
23-letnia tradycja w bezpieczeństwie
Spółka SIM istnieje od 1992 r. Jest firmą teleinformatyczną, która specjalizuje się w wytwarzaniu i wdrażaniu rozwiązań z zakresu telekomunikacji i informatyki. Od 23 lat zajmuje się projektowaniem i produkcją cyfrowych rejestratorów rozmów telefonicznych, systemów telefonii komputerowej, systemów monitorowania alarmów i urządzeń informatycznych. Stworzone przez nią technologie są w stanie rejestrować korespondencję elektroniczną głosu, danych czy obrazów.
Urządzenia wykorzystujące technologie projektowane przez SIM wspomagają prowadzenie akcji i koordynację zadań w jednostkach, takich jak policja, ratownictwo, centra kryzysowe, straż pożarna, służby medyczne, straż graniczna czy wojsko. Ponadto są stosowane przez instytucje finansowe oraz operatorów telekomunikacyjnych.