Outsourcing staje się siłę napędową polskiego rynku pracy. Czy wszyscy na tym korzystamy?

Coraz więcej ludzi Polsce znajduje zatrudnienie na bazie outsourcing.
Coraz więcej ludzi Polsce znajduje zatrudnienie na bazie outsourcing. Fot. Scott Hill / http://bit.ly/1NfyF2c
Sektor outsourcingu w Polsce zyskuje na znaczeniu. W okresie między 2012-2015 zatrudnienie w oparciu o ten model wzrosło o 50 proc. Jak szacują eksperci, na naszym rynku działalność prowadzi już około 470 centrów usług biznesowych, których kapitał ma zagraniczne pochodzenie. Polskie firmy świadczące tego typu usługi nie zostają daleko w tyle i również przeżywają swój rozkwit. Nad konkurentami z zagranicy górują znajomością rodzimego rynku pracy i umiejętnością wykorzystania lokalnych uwarunkowań.

Kto najbardziej korzysta na rozwoju sektora outsourcingu? Zapytaliśmy o to Annę Sarowską-Gierasimowicz z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu:
Anna Sarowska-Gierasimowicz
Wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu

Wysoko wyspecjalizowane usługi outsourcingowe są swoistym łącznikiem pomiędzy dynamicznie zmieniającym się rynkiem, a szeroko pojętym biznesem. Skutecznie i aktywie monitorując rynek integrują celnie kapitał ludzki zgodnie z potrzebami rozwojowymi firm, o różnym potencjale rozwojowym. Korzystamy na tym wszyscy. Dobra znajomość rynku przez firmy outsourcingowe, pozwala efektywnie alokować zasoby ludzkie, w taki sposób, w jaki indywidualny kandydat poszukujący pracy, czy specjalista, w szczególnie aktywnych branżach nie mógłby tego tak skutecznie zrobić. Biznes szybko otrzymuje w ten sposób odpowiedź na swoje potrzeby, utrzymując ciągłość procesów rozwojowych, a firmy outsourcingowe w miarę rosnącego zapotrzebowania na ich usługi doskonalą sposób działania na polskim i międzynarodowym rynku.

Czy rzeczywiście wszyscy mają poczucie, że outsourcing jest pożądanym zjawiskiem na naszym rynku pracy? Niektórzy widzą w nim duże zagrożenie dla godności pracownika i stabilności finansów państwa:
ONN_45_SL
Użytkownik forum Forbes.pl

Prawda jest prozaiczna: firmy outsourcingowe wykorzystują pracownika. ZUS płacą pod stołem za dostanie kontraktu i nie wnoszą nic poza oszukiwaniem Państwa i obywateli. Za "przekręty" tych firm płacimy WSZYSCY. Jak długo jeszcze będziemy tolerować tę patologię na rynku pracy?

Centra usług biznesowych zajmujące się outsourcingiem najczęściej koncentrują się w Polsce na procesach związanych z obsługą klienta, księgowością, usługami finansowymi i HR. W ostatnich latach nawiązują także współpracę z urzędami pracy, co pozwala na aktywizację zawodową osób długotrwale bezrobotnych, zwłaszcza w mniejszych miastach.

Outsourcing jest jedną z częściej stosowanych metod zarządzania we współczesnym biznesie. Polega na wydzieleniu ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa niektórych realizowanych przez nie samodzielnie funkcji i przekazaniu ich do wykonania innym podmiotom. Celem outsourcingu jest poprawienie efektywności całego przedsiębiorstwa.

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.