Wbrew pozorom praca w branży leśnej to nie tylko kontakt z roślinnością, ale także konieczność bycia osobą przedsiębiorczą, potrafiącą analitycznie myśleć czy skutecznie komunikować się z innymi ludźmi. Rozumie to Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, który jako jedyna uczelnia o profilu przyrodniczym otrzymał na ten cel wsparcie w kwocie niemal 1,6 mln zł.
Nauka i biznes działają wspólnie
W ramach zakończonego projektu „Zbuduj kompetencje i rozpocznij karierę!”, studenci Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu doskonalili zarówno umiejętności ściśle związane z pracą w swojej branży, jak i tzw. kompetencje miękkie.
Studenci uczestniczyli w praktycznych zajęciach w terenie, które prowadzili specjaliści związani z firmami z branży leśnej oraz pokrewnych gałęzi przemysłu. Tematyka szkoleń zaproponowanych przez potencjalnych pracodawców objęła sprzedaż i zakup surowca drzewnego, geoinformację (praca z wykorzystaniem nowoczesnych tabletów i specjalistycznych programów) oraz marketing i promocję w lasach.
Kursy i staże
Podczas realizacji projektu duży nacisk położono na rozwój przedsiębiorczości wśród studentów. W tym celu zorganizowano cykl konkursów na najlepszy pomysł biznesowy. Wyróżniającym się uczestnikom zaproponowano odbycie specjalistycznych kursów, takich jak: drwal-pilarz, brakarz, arborysta, AutoCAD oraz kurs języka angielskiego „English in Forestry”. Zdobyte certyfikaty mają ułatwić przyszłym absolwentom zdobycie pracy.
W ramach projektu studenci odbyli także 320-godzinne staże zawodowe w firmach oraz organizacjach związanych z branżą leśną na terenie całego kraju. Uczestnicy kursu nabywali praktyczne umiejętności m. in. w nadleśnictwach, zakładach usług leśnych, biurach urządzania lasu, firmach ogrodniczych, instytutach naukowo-badawczych, inspektoratach ochrony środowiska, parkach krajobrazowych, parkach narodowych, ośrodkach hodowli zwierząt czy przedsiębiorstwach prowadzących szkolenia dla leśników np. w zakresie obsługi piły.
Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL).