Zawodówki będą kształcić… dżokejów. Pierwsza taka szkoła powstanie we Wrocławiu

We Wrocławiu będzie działać pierwsza zawodówka kształcąca przyszłych dżokejów.
We Wrocławiu będzie działać pierwsza zawodówka kształcąca przyszłych dżokejów. Fot. roger blake/http://skroc.pl/20ecd/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/8ce73
W wyniku decyzji minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej, do grona zawodów nauczanych w zawodówkach dołączyły dwa nowe – kierowca-mechanik i jeździec, popularnie zwany dżokejem. Pierwsza szkoła mająca kształcić przyszłych uczestników wyścigów konnych powstanie we Wrocławiu.


To nie kaprys, a rynkowa konieczność
Wielu czytelników zapewne nie dziwi fakt kształcenia przyszłych kierowców i mechaników, ponieważ transport od lat potrzebuje dużą ilość pracowników. Skąd zatem zapotrzebowanie na przyszłych dżokejów, których fakt nauczania w zawodówkach może wywołać na niejednej twarzy uśmiech? Jak przekonuje Ministerstwo Sportu i Turystyki (MSiT), na którego wniosek jeździec konny dołączył do grona zawodów, których można będzie nauczyć się w szkołach zawodowych, to po prostu rynkowa konieczność.

Z analizy „Removing the Blinkers World Horse Welfare and Eurogroup for Animals Raport” z 2015 roku wynika, że wartość europejskiej branży jeździeckiej wynosi 100 mld euro rocznie. Autorzy publikacji szacują, że w Europie łącznie w tym biznesie pełnoetatową pracę może znaleźć 400 tys. osób.

Praca dla kilkunastu tysięcy zawodników
Z kolei z szacunków resortu sportu i turystyki wynika, że w 2006 r. w Polsce pracowało 42 tys. jeźdźców. Natomiast z przeprowadzonych w 2009 r. analiz wynika, że jeździectwo w ciągu najbliższych kilkunastu lat stanie się sportem masowym w Polsce, który rekreacyjnie będzie uprawiać około 600-800 tys. osób. W rezultacie w tej branży pracę będzie mogło znaleźć od 50 do 75 tys. osób.


Aktualnie w Polsce funkcjonują 3 tory wyścigowe. Jednym z nich są wrocławskie Partynice, które wnioskowały o objęcie zawodu jeźdźca nauczaniem w szkołach zawodowych. Właśnie w stolicy Dolnego Śląska powstanie pierwszy ośrodek kształcący przyszłych dżokejów.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl


Źródło: Bankier.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę