Masz stresującą pracę? Zajmujesz odpowiedzialne stanowisko? Jeśli nie nauczysz się radzić sobie ze stresem odbije się to na efektywności twojej pracy, a co gorsza na twoim zdrowiu. Zamiast obgryzać paznokcie i rwać włosy z głowy wprowadź w życie poniższe rady.
1. Określ swoje obawy
Najpierw musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: czego się boję? Jeśli jasno określisz swoje obawy łatwiej będzie ci z nimi walczyć. Jak się okazuje tłumiony lęk, uderza w nas ze zwiększoną siłą. Nie warto odkładać tego na później, ani udawać, że pewnych problemów nie ma. Zastanów się co powoduje w tobie stres: współpracownicy, kontakty z szefem, a może zbyt duże oczekiwania skierowane w twoim kierunku.
2. Ruch to zdrowie dla duszy i ciała
Tak zaplanuj swój tygodniowy grafik, by znaleźć przynajmniej 3 dni, w których będziesz mieć chwile na wysiłek fizyczny. Nie od dziś wiadomo, że jest to najlepsza metoda na rozładowanie skumulowanego stresu. Możesz kupić karnet na basen, zapisać się na fitness, lub zapisać się na naukę boksu.
3. Szanuj swój czas wolny
Naucz się odpoczywać. Mają z tym problem zwłaszcza te osoby, które pracują w stresujących warunkach, kończące projekty po godzinach lub zajmujące się kilkoma projektami jednocześnie. Takie osoby, choć nie są tego świadome, nie potrafią już wypoczywać, a każdą wolną chwilę traktują jako straconą. Jest to bardzo niebezpieczna postawa. Nie można stawiać pracy jako jedynego celu życia. Nasz umysł musi mieć chwile dla siebie.
4. Podejmuj decyzje na chłodno
Nie rób nic pod wpływem emocji. Może to się okazać bardzo trudne, jeśli tempo pracy nie pozwala ci na chwilę oddechu. Jednak staraj się odgraniczać emocje od zadaniowego podejścia do danego problemu. Jeśli masz taką możliwość zajmij się przez chwilę innymi obowiązkami, a do tych związanych ze stresową sytuacją wróć po chwili.
5. Powtarzaj sobie: „uda się”
Może brzmi to naiwnie. Jednak pozytywna autosugestia może zdziałać cuda. Jeśli znajdujesz się w stresowej sytuacji powtarzanie sobie w myślach „to się nie uda”, „to jest niemożliwe” spowoduje, że zaczniesz w to wierzyć i będziesz się czuć jeszcze bardziej przygnieciony. Wmawiając sobie „uda się”, „dam radę” pomagasz sobie.
6. Rozwijaj swoje zainteresowania
Zadbaj o to, by rozwijać swoje zainteresowania pozazawodowe. Musisz znaleźć dla siebie przestrzeń, w której się dobrze czujesz, która rozwija twoje inspiracje, która będzie odskocznią od pracy zawodowej. Jeśli pozwolisz sobie na taki luksus, do pracy będziesz wracać zrelaksowany z czystą głową.
7. Porządkuj obowiązki
Jeśli na Twojej głowie jest wiele obowiązków, uporządkuj je sobie. Zrób listę w kolejności od najważniejszych rzeczy do tych, które mogą poczekać. Konsekwentnie realizuj punkt po punkcie, skreślając zakończone etapy. Dzięki temu unikniesz bałaganu i przeoczenia jakiejś ważnej sprawy w firmie.
8. Dbaj o rodzinę i najbliższych
Pamiętaj, że twoi najbliżsi to osoby, które są dla ciebie wsparciem. Nie wyżywaj na nich swoich nerwów i frustracji. Nie przynoś pracy do domu, zostawiaj ją za drzwiami. Udane relacje rodzinne i przyjacielskie są bardzo ważne.
9. Nie zapijaj stresu
Najgorsze co możesz zrobić, w sytuacji gdy stres cie przerasta, to uciec z problemem w używki. One ci w niczym nie pomogą, a jedynie pogłębią problem.
10. Idź do specjalisty
Skorzystaj z treningu antystresowego, asertywności, relaksacyjnego lub zarządzania czasem. Zrób coś dla siebie. Wyniesioną wiedzę z takich spotkań wprowadź w życie. Pamiętaj, że jest wielu specjalistów, którzy mogą ci pomóc. Jeśli sam nie radzisz sobie z problemem skorzystaj z ich pomocy.
Pamiętaj, że długotrwały stres może działać na nasz organizm destrukcyjnie. Hormony, które wydzielane są w organizmie w sytuacjach stresowych hamują produkcję białych krwinek, a nawet niszczą je. Gdy jesteśmy zestresowani stajemy się bardziej podatni na różne choroby. Oprócz tego jesteśmy narażeni na niedobory witamin i minerałów, a nawet choroby serca. Warto więc zadbać o swoje zdrowie i nauczyć się radzić ze stresem.