Powstaje innowacyjny tramwaj miejski. Wspólnie pracują na nim polska firma i państwowa uczelnia

Supernowoczesny tramwaj projektowany przez firmę Modertrans ma być bardzo cichy, komfortowy i energooszczędny
Supernowoczesny tramwaj projektowany przez firmę Modertrans ma być bardzo cichy, komfortowy i energooszczędny Modertrans Sp. z o.o.
Konsorcjum Naukowe reprezentowane przez podmiot prywatny (firma Modertrans Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu) i państwową uczelnię (Politechnika Poznańska) prowadzi prace zmierzające do realizacji projektu nowoczesnego pasażerskiego pojazdu drogowego.


Celem użytkowym projektu jest skonstruowanie prototypu innowacyjnego tramwaju miejskiego. Model MODERUS GAMMA ma być niskopodłogowym tramwajem o unikatowych w skali Europy parametrach użytkowania (m.in. niski poziom hałasu, niska podłoga bez wzniesień na poziomie całego pojazdu, wysoki komfort jazdy).

Pod kątem naukowym projekt posłuży do wykonania analiz symulacyjnych i eksperymentalnych dynamicznego oddziaływania układu pojazd-tor. Zostanie też przeprowadzony szereg symulacji dla różnych warunków jazdy i wariantów stanu zużycia toru.

Prototypowy pojazd zostanie przetestowany w warunkach standardowej eksploatacji. Projekt prac nad nowym tramwajem niskopodłogowym przewiduje komercjalizację, czyli transfer wyników badań do gospodarki.

Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł 14 mln zł, z czego 5,6 mln zł pochodziło ze środków przyznanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach programu Demonstrator+, stanowiącego ogniwo unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.