3 zawody, w których robot nigdy nie zajmie miejsca człowieka

Jak przekonuje Ian Person, nawet Robocop nie będzie w stanie w przyszłości zastąpić policjanta w walce z przestępczością.
Jak przekonuje Ian Person, nawet Robocop nie będzie w stanie w przyszłości zastąpić policjanta w walce z przestępczością. Fot. Youtube/RoboCop Archive/http://skroc.pl/69c00
Roboty coraz częściej zastępują w pracy ludzi. Z raportu Merrill Lynch wynika, że w ciągu najbliższych 20 lat zagrożonych redukcją jest 47 proc. stanowisk, na których obecnie zatrudniony jest człowiek. W przyszłości jego miejsce ma zająć maszyna. Jednak są posady, które nigdy nie zostaną zautomatyzowane.


Roboty mają być wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle i usługach. Ale jak wskazuje Ian Pearson z World Academy of Art and Science, istnieją 3 zawody, w których nigdy maszyna nie zastąpią człowieka. W związku z tym, że nie potrafią twórczo myśleć i nie posiadają ludzkich emocji, które pozwalają zrozumieć uczucia innych osób. Oto 3 profesje, gdzie zdaniem Pearsona czynnik ludzki w pracy zawsze będzie niezbędny:

1. Nauczyciel

Chociaż teoretycznie można sobie wyobrazić sytuację, że może go zastąpić Google, to – jak wskazuje Pearson – tak się nie stanie. Robot nigdy nie będzie w stanie zrozumieć potrzeb edukacyjnych i emocjonalnych dziecka, które pedagog potrafi określić na bazie ludzkiego doświadczenia.

2. Policjant

Pomimo że służby coraz częściej korzystają z maszyn, takich jak np. drony, to zdaniem Pearsona roboty nie będą w stanie zastąpić policjantów. Argumentuje to tym, że ludzki osąd jest konieczny w tej pracy, a obywatele nie chcą na ulicy Robocopów. Robot mógłby tylko opierać się na suchych danych, ale i tak nie potrafiłby walczyć skutecznie z przestępczością na tak wysokim poziomie, jak doświadczony funkcjonariusz.

3. Osoby odpowiedzialne za zarządzanie

Zdaniem Pearsona, menedżerowie mogą spać spokojnie. Szczególnie osoby, które są odpowiedzialne za kierowanie i motywowanie personelu. Jak przekonuje, to typowo ludzka praca i nie potrafi sobie wyobrazić robota, który jest w stanie skutecznie zainspirować zespół pracowników do ciężkiej i efektywnej pracy.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

źródło: Techinsider.io
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby