Spółka ZM Silesia z Katowic pracuje nad stworzeniem innowacyjnej metody produkcji blach ze stopów złożonych z kombinacji cynk-miedź-tytan. Technologia wytwarzania tego typu wyrobów ma spełnić najwyższe wymagania przemysłu dekarskiego.
Dach to podstawa każdego domu
Dzięki opracowanej przez firmę technologii ma powstać nowatorska metoda produkcji blachy, która będzie przeznaczona do pokrywania dachów oraz systemów ich odwadniania. Zostaną nią pokryte m. in. takie elementy konstrukcji, jak rynny, kolanka, sztucery czy rzygacze.
W ramach prac badawczo-rozwojowych spółka planuje opracować wytyczne do modernizacji układu odlewniczego w swoich zakładach oraz walcarki pod kątem możliwości wytwarzania nowego asortymentu blach na bazie cynku-miedzi-tytanu. Jest to niezbędne, aby dostosować produkcję do obecnych potrzeb przemysłu dekarskiego.
Realizacja projektu jest możliwa dzięki otrzymaniu przez spółkę dofinansowania w kwocie ponad 5,2 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).
Efektywny recycling
ZM Silesia posiada ponad 170-letnią tradycję w hutnictwie i przetwórstwie cynku. Aktualnie firma skupia się na wytwarzaniu pięciu rodzajów produktów: blachach cynkowo-tytanowych, anodach cynkowych, drutach cynkowych oraz cynkowo-aluminiowych, odlewniczych stopach cynku i systemach rynnowych.
Przetwórstwo cynku to bardzo opłacalny biznes. Jego atutem bez wątpienia jest łatwe poddawanie się procesowi recyclingu. Odzyskiwanie go z odpadów stanowi 30 proc. światowych dostaw tego surowca.
Z takich materiałów, jak mosiężny osprzęt, ocynkowana stal z przemysłu motoryzacyjnego, urządzeń domowych czy pozostałości z procesu cynkowania – popiołu, pyłów piecowych czy zwrotów z odlewni. Szacuje się, że niemal 2 mln ton znajduje ponowne zastosowanie w przemyśle.