
Piotr Wilam kończy filozofię na katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Następnie wyjeżdża do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczyna studia matematyczne na Oksfordzie. Jest początek lat 90, Polacy stawiają pierwsze kroki w wolnej rzeczywistości i coraz więcej z nich chce zdobywać wykształcenie. Piotr Wilam, z kolegą Tomkiem Klobuszem wyczuwają odpowiedni moment i wpadają na pomysł, by zacząć sprowadzać do kraju słowniki języka angielskiego z wysp. Na pierwsze dostawy zarabiają na tzw. saksach.
Po 1998 roku projekt rusza z kopyta, Wilam i Kolbusz łączą wydawnictwo Pascal i spółkę Optimus Pascal Multimedia, a z połączenia powstaje portal Onet.pl. Rozszerzają portal o dział z wiadomościami, biznesem, sportem itp.. Zespół pracowników powiększa się z 30 osób do 150. Piotr znów odnosi wielki sukces, jednak znów decyduje się na zmiany. W 2001 roku partnerzy biznesowi sprzedają swoje udziały koncernowi ITI, każdy z nich zarabia 25 milionów dolarów.
Inwestuje w portal Grono.pl, na który przeznacza 3 miliony złotych w zamian za 30 proc. udziałów, które później odsprzedaje Intel Capital. Jednym z biznesów, w które inwestuje jest również internetowa księgarnia Merlin.pl. Pieniądze przeznacza nie tylko na działania związane z internetem. Finansowe cegiełki dorzuca do kanału „Kino Polska”, czy do firmy biotechnologicznej, która uruchamia produkcję nowoczesnej aparatury laboratoryjnej.
Nominacja za: inwestowanie w polskie projekty
Piotr Wilam swoją działalnością przyczynia się do rozwoju polskiej gospodarki. Daje możliwość zaistnienia młodym firmom, które nie posiadają wystarczającego kapitału, by móc samodzielnie osiągnąć sukces. Jest wizjonerem i ekspertem w kwestii nowych technologii, do tego posiada rozbudowaną siatkę kontaktów oraz nieocenioną umiejętność znajdowania rozwiązań w najtrudniejszych sytuacjach. Te cechy oznaczają pewny sukces dla osób wchodzących z nim we współpracę.