Przypominamy, że naszych kandydatów będziemy przedstawiać do końca stycznia, a w lutym poprosimy czytelników o oddanie głosów na kandydatów. Zwycięzca zostanie ogłoszony w marcu podczas gali Think Big, którą zorganizuje UPC Biznes. Tymczasem zapraszamy do poznania Dariusza Żuka.
Studia z przedsiębiorczości
Absolwent kierunku Przedsiębiorczość na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Nazywany jest społecznym ministrem przedsiębiorczości. Dariusz Żuk swoje pierwsze kroki biznesowe rozpoczął jeszcze na studiach, nie tracił czasu, zaczął działać już na pierwszym roku. Wtedy to poszedł na praktykę do Business Centre Club gdzie zaczynał od najprostszych prac biurowych.
Następnym krokiem była współpraca z innymi studentami. Darek doszedł do wniosku, że dobrym pomysłem będzie połączenie sił wraz z kolegami, którzy studiowali na pokrewnych kierunkach związanych z biznesem. Zaczął więc organizować studenckie spotkania przedsiębiorczości. W efekcie po roku powstało Studenckie Forum BCC, młodzieżówka, która skupiała ludzi związanych z biznesem.
Studenckie Forum było przestrzenią, w której organizowane były różnego rodzaju konkursy i powstawały innowacyjne pomysły. Jednym z takich pomysłów, Dariusza i jego kolegów, była ustawa, która miała na celu obniżenie kwoty składek odprowadzanych do ZUS. Projekt powstawał po godzinach, a pisany był w akademikach. Ostatecznie ustawa została przyjęta i wiele osób z niej skorzystało.
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości
Następnie Darek wyjechał na wymianę studencką do Finlandii. Uczęszczał tam między innymi na zajęcia opisujące zjawisko wirtualnych firm. Interesował się wtedy eksportem alkoholu z Polski do Chile. Zgłębiając temat znalazł okazję na zamówienie polskiej wódki, dokładnie na połowę kontenera Żubrówki. Jednak nie miał wtedy własnej firmy i z tego problemu zrodził się pomysł na kolejną inicjatywę, którą zrealizował po powrocie do kraju.
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości powstały po to, by ułatwić młodym ludziom otworzenie własnej działalności. Od tamtego momentu minęło 10 lat, przez ten czas organizacja Dariusza Żuka pomogła 2200 osobom, powstało ponad 8 tys. start-upów, a większość z nich funkcjonuje do dziś. Społeczny minister przedsiębiorczości podkreśla, że małe i średnie firmy to siła naszego kraju, dlatego trzeba inwestować i wspierać ten sektor.
- Młode osoby, zainteresowane prowadzeniem własnych firm najbardziej narzekają na biurokrację, podatki i skomplikowane prawo, które rzeczywiście nie jest przejrzyste. Często słyszę, że urzędy są nieprzychylne i generalnie w Polsce ciężko jest cokolwiek załatwić. Ale ja jestem przekonany, że gdybyśmy znieśli podatki na zero, wszystkie formalności można byłoby załatwić w jednym okienku, większa liczba firm nie powstałaby. Dlaczego? Problem tkwi w naszych głowach. Należy zmienić mentalność, uwierzyć we własne siły i realizować marzenia - mówił w rozmowie z MamBiznes.pl. Dariusz Żuk tworzy odpowiednie warunki dla przedsiębiorczości w Polsce, jednocześnie w wielu wywiadach podkreślał, że to nie wystarczy, że chcąc osiągnąć sukces trzeba kierować się trzema zasadami: marzeniami, ciężką pracą i brakiem rozsądku.
Uważa, że własna firma to jedyna droga do osiągnięcia sukcesu i rozwoju. Korporacje według niego za kilka lat przestaną istnieć, bo zabijają twórcze myślenie i podcinają skrzydła. - Korporacja to nie jest tworzenie i rozwiązywanie ludzkich problemów. One żerują na problemach ludzi. Wolą latami sprzedawać pigułki na te problemy i jednocześnie killować wszystkie projekty, które mogą zagrozić ich pozycji rynkowej. W korporacjach nie ma pracy dla idei, jest tylko robienie pieniędzy i marża - powiedział w jednym z wywiadów dla NaTemat.pl.
Dariusz Żuk nie osiada na laurach. Swoje działania chce rozwijać i poszerzać, a jednym z obszarów, w których chce dokonać zmian jest również polityka. Uważa, że wciąż za mało polityków jest zorientowanych w przestrzeni startupowej. Obecnie apeluje o oficjalne stworzenie kolejnego Ministerstwa, a dokładnie Ministerstwa Przedsiębiorczości. Jest przekonany, że rozwój przedsiębiorczości to szansa na lepszą przyszłość naszego kraju.
Marzeniem Darka jest to, by młodzi, polscy przedsiębiorcy odnieśli sukces globalny. Chciałby aby Polska w przyszłości mogła pochwalić się sukcesem pokroju Skype i być światowym pionierem na rynku start-upów. Podczas wywiadu w Radiu dla Ciebie powiedział, że chce tego dokonać do 2020 roku.
Według Dariusza w całej Europie nie ma lepszego miejsca na budowanie biznesu niż Polska. Uważa, że mamy kapitał, zbudowany ekosystem i wybitnych ludzi. – Co ważne, jest kapitał i jest go coraz więcej. Jest kapitał na wczesnym etapie rozwoju, są fundusze seed capital, fundusze venture capital, więc warto startować ze swoim start-upem. Staramy się inwestować w start-upy, mamy swój fundusz AIP SeedCapital, który inwestuje 100 tys. zł w każdy projekt. Do tej pory zainwestowaliśmy w 65 projektów, m.in. w kupony.pl, łazik marsjański i kilka innych, które już są sukcesem w tej części Europy - mówił dla biznes.newseria.pl. Podczas tej rozmowy zaznaczył również, że widzi potencjał w rynku m-commerce oraz gier, w tym edukacyjnych.
Na stronie przedsiębiorca.pl Dariusz prezentuje swoje cele, które chce zrealizować do 2020 roku, a konkretnie: 10 000 testowanych pomysłów rocznie w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości, 50 Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, w ramach AIP SeedCapital 100 inwestycji rocznie, 3 firmy na miarę Skype, 1000 najlepszych polskich startupów funkcjonujących w 10-ciu Business Linkach, najlepszy globalnie system wspierania startupów i Tech City w Warszawie jako najnowocześniejsze miejsce dla najlepszych firm i inwestorów. Tuż pod odważnymi wizjami można odnaleźć cytat Darka, który brzmi: "Nie narzekajmy. Działajmy!"
Nominacja za: wspieranie polskiej przedsiębiorczości z naciskiem na młodych ludzi
Dariusz Żuk jest współtwórcą Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, Business Linków i AIP Seed Capital, prezesem Polski Przedsiębiorczej, założycielem Studenckiego Forum BCC oraz ministrem przedsiębiorczości w gospodarczym Gabinecie Cieni BCC.
Jego działalność została doceniona w 2013 roku, kiedy otrzymał Złoty Krzyż Zasług za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.
THINK BIG to program powstały z inicjatywy UPC Biznes, adresowany do mikro i małych przedsiębiorców z ambicjami globalnej ekspansji. To jeden z nielicznych konkursów w Polsce, którego adresatem są firmy, które działają już na rynku i mają konkretny pomysł na rozwój. Już niebawem zostaną przedstawieni półfinaliści konkursuwww.thinkbig.upc.pl.