Dziś prezentujemy kolejną osobę nominowaną do tytułu Ambasadora Polskiej Przedsiębiorczości THINK BIG. Ranking prowadzimy wraz z UPC Polska. Kandydatów wybraliśmy pod względem zasług na polu promowania kultury innowacyjności w biznesie oraz stwarzania warunków do rozwoju przedsiębiorczości.
Sylwetki naszych kandydatów będziemy prezentować do końca stycznia. Nasi czytelnicy już w lutym będą mogli głosować na osobę, która według nich najaktywniej przyczynia się do wspierania przedsiębiorczości w Polsce. Wyniki rankingu zostaną ogłoszone w marcu, podczas gali Think Big, którą organizuje UPC Bizes. Dzisiejszym kandydatem jest Bartłomiej Gola, który bardzo mocno angażuje się na polu polskich start-upów.
Od początku związany z marketingiem
Bartłomiej Gola skończył Akademię Ekonomiczną w Poznaniu. Przez 12 lat swojej kariery zawodowej zajmował się marketingiem i sprzedażą. Pierwsze kroki stawiał w agencji reklamowej Tequilla. Był członkiem zarządu i współzałożycielem BTL Group, firmy która w 2002 roku została sprzedana największemu holdingowi reklamowemu na świecie, Omnicom NYSE.
- W tej umowie był zapis o tym, że będziemy agencją współzarządzać przez kolejne 5 lat. Fakt, że dziś prowadzę SpeedUp pokazuje, że wolę być przedsiębiorcą niż gdzieś pracować. Wydaje mi się, że w ten sposób mogę zrobić o wiele więcej fajnych rzeczy - mówił Bartłomiej Gola w wywiadzie dla portalu proseedmag.pl. Był wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Marketingu Bezpośredniego.
Ze wszystkich kampanii reklamowych i strategii marketingowych, których jest współautorem, ponad 50 zostało nagrodzonych w różnych branżowych konkursach. Napisał ponad 100 publikacji naukowych i artykułów, które publikowane były między innymi w Harvard Business Review.
Inwestuje w nowe technologie
Dzięki zarobionym pieniądzom i wcześniejszemu doświadczeniu biznesowemu, razem ze swoimi dotychczasowymi partnerami biznesowymi, między innymi z Arkiem Piechockim i Michałem Lehmannem, założył w 2009, SpeedUp Venture Capital Group. Jest przedsiębiorcą zaangażowanym w kilkanaście spółek, w tym między innymi w Absolvent.pl, Legimi, Zencard czy Ifinity, innowatorem i aniołem biznesu. Inwestuje w startupy z zakresu nowych technologii, a przy tym sam jest współtwórcą kilkunastu z nich. Inwestuje w firmy, które mają potencjał osiągnięcia globalnego sukcesu.
- Małe przedsiębiorstwa powinny otrzymywać więcej zamówień publicznych m.in. od armii. To ogromna szansa dla rozwoju innowacyjności, co pokazują przykłady z innych krajów. W Izraelu cały cywilny przemysł technologiczny został zbudowany na bazie patentów opracowanych wcześniej na zlecenie wojska. A jak powstała Dolina Krzemowa? Hewlett Packard dostał od amerykańskiej armii zamówienie na konstrukcje radiostacji i tak narodziło się centrum światowej innowacyjności. My także powinniśmy iść tą drogą - mówił w jednym z wywiadów dla INNPoland.pl.
W 2011 roku SpeedUp Investments Fund przejęło 20% udziałów w spółce Okazjum, prowadzącej serwis pod nazwą www.okazjum.pl. Fundusz SpeedUp zainwestował m.in. w Mustache.pl, SW Research czy ACR Systems. Na pokładzie SpeedUp Group coraz częściej pojawiają się spółki, w które zaangażowani są naukowcy, w tym między innymi Monster & Devices. Obecnie w portfelu SpeedUp znajduje się ok. 50-ciu spółek, a ich liczba ciągle rośnie.
- Historia współpracy Okazjum.pl z funduszem ma całkiem zabawny początek. Po pierwszym zapoznaniu się z projektem odrzuciliśmy go. Dopiero po ponownym zajrzeniu do folderu odrzucone, pomyśleliśmy, że może jednak warto porozmawiać z jego twórcami – mówi Bartłomiej Gola.
Ewenement w skali kraju jeśli chodzi o exity
W tym roku grupa Interia.pl odkupiła serwis Okazjum od jego założycieli oraz od funduszu należącego do SpeedUp Venture Capital Group, który otrzymał od grupy Interia.pl 13-krotny zwrot. Co ciekawe, to nie jedyny exit. Od 2012 SpeedUp VC z sukcesem sprzedała między innymi serwis lubimyczytać.pl, a na początku roku 2016 szykują się kolejne wyjścia z inwestycji. Jest to ewenement w skali kraju, ponieważ wyjścia funduszy ze startupów wciąż są rzadkością.
Bartłomiej Gola uważa, że startupy to nie tylko realizacja ciekawych pomysłów, ale również przekonywanie innych do dzielenia naszego entuzjazmu. Przestrzega przed traktowaniem startupów jako mody. W rozmowie ze Startup Poznań Vlog podkreślał, że „kluczem do sukcesu jest zrozumienie, że startup jest sposobem budowania innowacyjnych firm, takich których się nie da zbudować w sposób klasyczny”.
Bartłomiej Gola w rozmowie z Startup Poznań Vlog Źródło: YouTube / Startup Poznań
Natomiast zapytany przez portal proseedmag.pl o to w jakich ludzi inwestuje, Bartłomiej Gola odpowiedział: - W mądrzejszych od siebie. Przede wszystkim w takich, którzy chcą robić biznes. Bycie przedsiębiorcą jest trudne i według mnie ludzie nie zdają sobie sprawy jak bardzo. Dlatego szukam takich ludzi, którzy mają determinację, żeby przejść przez kłopoty bo każdy będzie je w którymś momencie rozwijania biznesu miał.
Bartłomiej Gola jest laureatem tegorocznego konkursu Auli Polskiej, Aurel 2015. Otrzymał nagrodę specjalną za wkład w rozwój polskiej przedsiębiorczości technologicznej, wsparcie startupów jak i dzielenie się wiedzą jak VC.
THINK BIG to program powstały z inicjatywy UPC Biznes, adresowany do mikro i małych przedsiębiorców z ambicjami globalnej ekspansji. To jeden z nielicznych konkursów w Polsce, którego adresatem są firmy, które działają już na rynku i mają konkretny pomysł na rozwój. Już niebawem zostaną ogłoszeni półfinaliści konkursu. www.thinkbig.upc.pl.