Jak będzie wyglądał świat w 2045 roku? Ci naukowcy naprawdę mają kompetencje, żeby to przewidywać

Akcja filmu "Automata", w którym główną rolę zagrał Antonio Banderas, rozgrywa się w 2044 roku. Ludzkość, schroniona w miastach przed promieniowaniem, korzysta z usług powszechnie świadczonych przez roboty. A jak świat rok później widzą naukowcy z DARPA?
Akcja filmu "Automata", w którym główną rolę zagrał Antonio Banderas, rozgrywa się w 2044 roku. Ludzkość, schroniona w miastach przed promieniowaniem, korzysta z usług powszechnie świadczonych przez roboty. A jak świat rok później widzą naukowcy z DARPA? Plakat do filmu "Automata" z 2014 roku
Twórcy kina i autorzy książek science fiction kuszą odbiorców masowej kultury futurystyczną wizją świata i ludzkości. Ich utwory skłaniają widzów i czytelników do refleksji nad naszą wspólną przyszłością. Nie tylko jednak artyści poruszają temat technologicznego rozwoju naszej planety. Próby przepowiedzenia przyszłości podjęli się także amerykańscy eksperci z DARPA, którzy w dokumencie „Forward to the Future” opowiedzieli jak ich zdaniem będzie wyglądała Ziemia w 2045.


Naukowcy z USA potwierdzili przypuszczenia wielu ludzi, którzy baczne obserwują obecne trendy w dziedzinie nowych technologii. Jak twierdzą, roboty i sztuczna inteligencja zrewolucjonizują kolejne branże przemysłu, a statki powietrzne w rodzaju dronów, które są aktualnie domeną kompleksu wojskowego-przemysłowego, podbiją rynek cywilny. Dodatkowo przemysł motoryzacyjny przejdzie rewolucję w związku z rozpowszechnieniem automatycznych samochodów.


To jednak nie wszystko. Dr Justin Sanchez, neurobiolog w DARPA, jest przekonany, że za 30 lat powszechnie dostępna będzie technologia umożliwiająca sterowanie przedmiotami za pomocą myśli. Uważa, że w ten sposób będziemy m.in. obsługiwali sprzęt znajdujący się w naszych domach. Z kolei geolog, Stefanie Tompkins, prognozuje, że będziemy w stanie wytwarzać produkty, które z jednej strony będą niesamowicie wytrzymałe, a z drugiej niezwykle lekkie. Tego typu materiały ułatwią znacznie konstrukcję budynków, zwłaszcza sięgających chmur wieżowców.


Swoją teorię o kształcie świata w 2045 roku ma również Pam Melroy, inżynier lotnictwa i kosmonautyki. Technologiczną rewolucję postrzega przez pryzmat efektywniejszej interakcji człowieka z maszyną. Przyjmie ona formę inteligentnej rozmowy z komputerem, który będzie wykonywał skomplikowane zadania, reagując wyłącznie na proste polecenia użytkownika. Jako przykład badaczka podaje statek powietrzny, który będziemy mogli sprowadzić na ziemię krótką komendą głosową, zwalniając jego pilota z jakichkolwiek czynności związanych z lądowaniem.
DARPA (pl. Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności) to amerykańska agencja rządowa utworzona w 1958 na polecenie prezydenta Dwighta Eisenhowera. Jako część Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych prowadzi badania nad rozwojem technologii na potrzeby armii.


DARPA odpowiada za niektóre z najbardziej innowacyjnych wynalazków w przemyśle wojskowym. Obecnie koordynowanymi przez nią projektami są m.in. System Obrony Antybalistycznej (BMD), działo elektryczne i bezzałogowe podwodne okręty patrolowe (ACTUV). Z uwagi na ściśle tajny charakter prowadzonych w jej ramach prac badawczo-rozwojowych amerykańska agencja jest obiektem wielu spiskowych teorii.

źródło: "Tech Insider"

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.