W Białymstoku stworzyli bibliotekę, dzięki której uczelnie mogą zarabiać na swoich pracach naukowych

Teraz uczelnie mogą dodatkowo nie tylko publikować swoje zbiory w internecie, ale też na tym zarabiać.
Teraz uczelnie mogą dodatkowo nie tylko publikować swoje zbiory w internecie, ale też na tym zarabiać. Fot . Wojciech Nekanda Trepka / Agencja Gazeta
Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku stworzyła elektroniczną platformę, dzięki której uczelnie, jednostki naukowe czy muzea mogą zarabiać na umieszczaniu w niej swoich publikacji. Pełni ona rolę podobną do internetowej biblioteki. Zakup prac naukowych przez bazę finansowany jest z unijnych środków.


Uczelnie mogą zarabiać na własnych pracach
Projekt zakłada podpisanie 100 umów z jednostkami naukowymi w Polsce. W ramach współpracy każda z nich ma odpłatnie przekazać elektronicznej platformie e-Publikacje Nauki Polskiej (ePNP) swoje recenzowane prace (z numerem ISBN i ISSN). Następnie zostaną one zamieszczone w bazie, w której zgodnie z planem docelowo ma być dostępnych przynajmniej 8 tys. publikacji polskich naukowców. Ich aktualna lista jest dostępna tutaj.

Celem powstania ePNP jest zapewnienie uczelniom możliwości czerpania dochodów z własnej działalności wydawniczej oraz popularyzacja prac polskich naukowców. Twórcy projektu kupują od jednostek naukowych licencję na możliwości umieszczenia ich dzieł na platformie z unijnych środków za kwotę od 500 do 1500 zł. Wysokość zapłaty jest uzależniona od objętości tekstu oraz ceny publikacji w wersji papierowej – jeśli została wydana.
Dochód ze sprzedaży prac nie jest jednorazowy
Jednostki naukowe mogą zarabiać na sprzedaży swoich prac zamieszczonych na ePNP nie tylko jednorazowo. Platforma działa podobnie jak internetowa księgarnia. Każdy jej użytkownik może kupić interesującą go publikację. Dochody z transakcji w całości trafiają bezpośrednio do ich właścicieli – np. uczelni. Dlatego, że zgodnie z przepisami UE, z której środków finansowany jest projekt, jego realizator nie może czerpać z niego zysków.

Ponadto jednostki naukowe, które przystępują do projektu, otrzymują bezpłatny dostęp do wszystkich zgromadzonych na platformie publikacji naukowych. Dzięki temu mogą wzbogacić ofertę własnej biblioteki.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki uzyskaniu przez Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Białymstoku dofinansowania w kwocie ponad 14,5 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.