Krakowski smog jest zjawiskiem, które zaktywizował obywatelsko mieszkańców Małopolski. Błękitny węgiel może stać się narzędziem, który zniweluje jego skutki. Ma on jednak jedną wadę, która zniechęca do jego użytkowania
Krakowski smog jest zjawiskiem, które zaktywizował obywatelsko mieszkańców Małopolski. Błękitny węgiel może stać się narzędziem, który zniweluje jego skutki. Ma on jednak jedną wadę, która zniechęca do jego użytkowania Krakowski Alarm Smogowy
Reklama.
Panaceum na krakowski smok jest błękitny węgiel. To wynalazek naukowców z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. W przeciwieństwie do zwykłego węgla, który jest materiałem wyjściowym do jego produkcji, stanowi on ekologiczny opał, który podczas spalania w piecach domowych wydziela o wiele mniej zanieczyszczeń. Właściwość tą zawdzięcza znacznie mniejszej zawartości trujących związków lotnych. Z ogrzewanych nim domów nie wydobywa się dym, stąd określany jest on mianem bezdymnego węgla.
Mniej szkodliwy dla środowiska węgiel nie jest jednak rozwiązaniem, z którego chcieliby korzystać właściciele pieców węglowych, uważanych za jedno z głównych źródeł krakowskiego smogu. Wyprodukowany w laboratorium błękitny węgiel, generujący według badań 5 razy mniej zanieczyszczeń od normalnego węgla, wiąże się ze znacznymi wyższymi kosztami zakupu po stronie odbiorców. Jego cena wynosi 1-1,3 tys. zł za tonę. Jak donosi "Dziennik Polski", mieszkańcy Małopolski byliby skłonni za niego zapłacić, gdyby równocześnie mogli liczyć na dopłaty.
Aby zaznajomić społeczeństwo ze swoim produktem, naukowcy z Zabrza we współpracy z władzami Krakowa uruchomią na początku nowego roku pilotażowy program. Zakłada on rozdysponowanie wśród mieszkańców 400 ton niskoemisyjnego, bezdymnego paliwa węglowego. Beneficjenci tego programu otrzymują za darmo błękitny węgiel, który następnie zostanie przetestowany przez nich w gospodarstwach domowych. W wypowiedzi dla lokalnego portalu wiceprezydent Krakowa, Tadeusz Trzmiel, poinformował, że cały projekt jest też częścią szerszego eksperymentu naukowego.
Tadeusz Trzmiel
Zastępca Prezydenta Krakowa

Liczymy, że stosowanie przez mieszkańców nowego, niskoemisyjnego paliwa przyczyni się do natychmiastowego spadku zanieczyszczenia powietrza w tej części Krakowa. W trakcie realizacji programu, prowadzone będą badania dotyczące emisji.

Na razie akcja bezpłatnej dystrybucji mniej trującego substytutu węgla realizowana jest w pięciu miejscach w Polsce. Są to: wieść Roszków, miasta Jedlina-Zdrój, Zabrze i Żywiec, oraz krakowskie osiedle uzdrowiskowe Swoszowice.
Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla (IchPW) rozpoczął działalność badawczo-rozwojową w 1955 roku. Z jednej strony oferuje wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie energetyki i gospodarki odpadami, a z drugiej prowadzi intensywne badania nad wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych w tych dziedzinach. Instytut jest jednym z sygnatariuszy porozumienia w sprawie projektu pod nazwą Forum Innowacyjnego Węgla, którego założeniem jest praca nad rozwojem czystych technologii węglowych.
źródło: "Dziennik Polski"

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl