Kilka lat temu wypowiedź ówczesnego premiera Donalda Tuska odnośnie sytuacji na rynku pracy wywołała sporą burzę. Aktualny przewodniczący Rady Europejskiej stwierdził wówczas, że lepiej „być dobrym spawaczem, niż bezrobotnym politologiem”. Chociaż stwierdzenie byłego premiera wywołało dużo kontrowersji, jest w nim dużo racji. Spawacze, chociaż często ich zawód jest traktowany z lekceważeniem, wykonują ciężką pracę, za którą w wielu przypadkach są wynagradzani lepiej niż absolwenci niejednej uczelni.
Naukowiec i spawacz mogą współpracować
Zmienić postrzeganie i uatrakcyjnić wykonywanie zawodu spawacza postanowiły wspólnie Instytut Spawalnictwa w Gliwicach oraz z Fundacja Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia z Dąbrowy Górniczej. W ramach wymiany doświadczeń, oba podmioty zorganizowały wzajemne staże dla zatrudnianych przez siebie pracowników – naukowców i spawaczy.
Dzięki temu pracownicy Instytutu Spawalnictwa mogli nabyć praktyczne umiejętności w trakcie odbywania staży w firmach MSP z województwa śląskiego. Z kolei osoby na co dzień zatrudnione w przedsiębiorstwach w ramach podobnych kursów miały okazję zobaczyć w praktyce, jak wygląda praca w jednostce zajmującej się opracowywaniem technologii mających ułatwić im wykonywanie zawodu spawacza.
Informacje z branży spawalniczej z pierwszej ręki
W rezultacie współpracy Instytutu Spawalnictwa oraz Fundacji Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia powstała Informatyczna Platforma Spawalnicza (IPS). Dzięki temu naukowe środowisko spawalnicze ma stały i bezpieczny dostęp za pośrednictwem stworzonych systemów informatycznych do najnowszych informacji z branży spawalniczej.
Takich, jak prowadzone prace badawcze i wprowadzane rozwiązania technologiczne, potrzeby firm i jednostek naukowych, stosowane materiały konstrukcyjne czy baza danych w zakresie inżynierii środowiska w spawalnictwie. W efekcie następuje szybsza wymiana informacji pomiędzy akredytowanymi bądź atestowanymi przez Instytut Spawalnictwa ośrodkami szkoleniowymi rozmieszczonymi w całej Polsce.
Stworzona platforma pozwala gromadzić i udostępniać informacje o potencjale badawczym zarówno krajowym, jak i zagranicznym jednostkom naukowym, które zostały przez nie opracowane. Dzięki temu nowoczesnemu narzędziu na co dzień mogą w wygodny sposób komunikować się ze sobą twórcy innowacji oraz użytkownicy branży spawalniczej.
Realizacja projektu była możliwa dzięki uzyskaniu dofinansowania w kwocie 2,1 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).
Spawacz z Indii potrzebny na wczoraj
Inicjatywa Instytutu Spawalnictwa oraz Fundacji Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia z Dąbrowy Górniczej jest bardzo potrzebna. Chociaż zawód spawacza często bywa w Polsce traktowany pogardliwie, to jego przedstawiciele są w przemyśle bardzo potrzebni. Często wręcz dobry fachowiec jest na wagę złota. Potwierdza to przykład firmy Remak, która z powodu braku na rynku wysokiej klasy specjalistów zdecydowała się ściągnąć pracowników z Indii.
Do głównych przyczyn braku na rynku odpowiednich specjalistów można zaliczyć wieloletnie zaniedbania w systemie edukacji, kiedy wiele szkół zawodowych kształcących spawaczy zamknięto. W efekcie nie wykształcono młodych kadr, a duża część doświadczonych pracowników zdecydowała się podjąć pracę za granicą. Dlatego realizacja takich projektów, jak powstanie Informatycznej Platformy Spawalniczej są bardzo ważne dla przyszłości spawalnictwa w Polsce.