Uniwersytet Jagielloński w Krakowie w ramach projektu ATOMIN otrzymał ponad 130 nowoczesnych urządzeń badawczych, które umożliwiają prowadzenie innowacyjnych badań o charakterze podstawowym i aplikacyjnym. Ponadto zmodernizowano 24 laboratoria znajdujące się na uczelni.
Od medycyny do kryminalistyki
Głównym celem projektu ATOMIN było wyposażenie Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w nowoczesną aparaturę badawczą, która pozwala prowadzić zaawansowane badania laboratoryjno-analityczne. W takich dziedzinach, jak medycyna, biomedycyna, kryminalistyka, chemia przemysłowa, nanotechnologia, fotonika, spektroskopia molekularna, technologia kwantowa; aż po tworzenie nowych wizji świata przy zastosowaniu najnowocześniejszych technik obliczeniowych za pomocą superkomputerów.
Aby usprawnić pracę naukowców, na uczelni powstało kilka międzywydziałowych Zespołów Laboratoriów. Należą do nich m. in. Zespół Zaawansowanych Materiałów, Nanotechnologii i Nauki o Powierzchni, Zastosowań Biomedycznych Fizyki i Chemii, Fotoniki, Spektroskopii i Laserowych technologii Kwantowych oraz Zaawansowanych Technologii Obliczeniowych.
Realizacja inwestycji była możliwa dzięki uzyskaniu przez Uniwersytet Jagielloński dofinansowania w kwocie ponad 90 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). Dokładne efekty projektu ATOMIN prezentuje poniższy film.
Aparatura do prowadzenia badań na światowym poziomie
Przykładowo pracownia mikroskopii elektronowej została wyposażona w dwa mikroskopy, które pozwalają badać morfologię powierzchni próbek i składu chemicznego z atomową rozdzielczością. Z kolei Laboratorium Innowacyjnych Materiałów Funkcjonalnych i Katalitycznych posiada innowacyjny spektrometr, który umożliwia uzyskiwanie wyników z rozdzielczością kilku megaherców – jest ona nieosiągalna w standardowych urządzeniach tego typu.
Natomiast rezultaty prac prowadzonych w Laboratorium Nanostruktur mogą w przyszłości być bardzo istotne dla polskiej gospodarki. Znajdują się w nim dwa skaningowe mikroskopy, które pracują w ciśnieniu kosmicznym oraz temperaturach od pokojowej do sięgającej nawet –270 stopni Celsjusza. Urządzenia pozwalają obserwować pojedyncze atomy, a następnie nimi manipulować. Celem tych badań jest stworzenie elektroniki przyszłości – opartej na molekułach i pojedynczych liniach atomowych, co pozwoli budować bardzo wydajne komputery.