Polskie jabłka rządzą! Jesteśmy ich największym eksporterem na świecie. Pomimo embarga ze strony Rosji

Polska jest największym na świecie eksporterem jabłek.
Polska jest największym na świecie eksporterem jabłek. Fot. Apple and Pear Australia/http://skroc.pl/63530/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/8ce73
Ubiegły rok zapowiadał się jako bardzo trudny dla polskich sadowników. Szczególnie ze względu na embargo nałożone przez Rosję na produkty znad Wisły. Jednak wbrew obawom, polscy eksporterzy zakończyli 2015 rok z przytupem.

Ubiegły rok Polska zamknęła jako największy na świecie eksporter, a także trzeci po Chinach i USA producent jabłek. Gdzie więc trafiły owoce z naszego kraju, jeśli kierunek wschodni został przed nimi zamknięty?

Jak wyjaśnia w rozmowie z Money.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, polskie produkty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród państw Dalekiego Wchodu, Zatoki Perskiej czy Afryki Północnej.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2014 roku Rosja nałożyła na polskie owoce i warzywa embargo w odpowiedzi na objęcie przez UE ten kraj sankcjami w związku z konfliktem na Ukrainie. Poza jabłkami, wschodnia granica została zamknięta m. in. dla czereśni, gruszek, nektaryn, śliwek, wiśni, kalafiorów oraz wszystkich odmian kapusty.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.