Selvita, która zaczynała jako start-up, a obecnie jest notowanym na giełdzie dużym przedsiębiorstwem, nie traci impetu. Wystartowała z kolejnym projektem, z którego realizacji korzyści odniosą chorujący na raka pacjenci. Przyznano mu, jako jednemu z 10 projektów związanych z branżą medyczną, wsparcie finansowe pochodzące z funduszy unijnych.
Przedsięwzięcie naukowe Selvity dotyczy opracowania nowych, selektywnych inhibitorów kinaz. Są to związki wykazujące aktywność przeciwnowotworową. Docelowo mają one zostać zastosowane w leczeniu ostrej białaczki szpikowej, chłoniaków i szpiczaków. Pracującym nad innowacyjnymi lekami naukowcom zależy, by były one podawane doustnie w formie tabletki, ponieważ jest to najwygodniejszy dla pacjentów sposób farmakoterapii.
Projektem kieruje dr Renata Windak. W informacji prasowej, jaka trafiła do mediów w pierwszym półroczu 2015 roku, kierowniczka badań streściła mechanizm działania leków onkologicznych, jakie Selvita w przyszłości zamierza wprowadzić na rynek farmaceutyczny.
Projekt, którego całkowity koszt wynosi 14,3 mln zł, zostanie dofinansowany kwotą w wysokości 10 ml zł z funduszy pochodzących z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach programu INNOMED, stanowiącego ogniwo unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).
Pozyskane środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie badań przedklinicznych i klinicznych, podczas których zostanie sprawdzona skuteczność terapeutyczna i bezpieczeństwo stosowania aktywnych substancji o działaniu przeciwnowotworowym. Prace na tym projektem mają zakończyć się w kwietniu 2017 roku.
Białaczka szpikowa stanowi około 80 proc. ostrych białaczek u osób dorosłych. Najczęściej na tę chorobę zapadają osoby, które ukończyły 50-60 rok życia. Chłoniaki to nowotwory o różnym stopniu złośliwości. Gdy przebiegają z pierwotnym zajęciem szpiku, nazywa się je białaczkami. Szpiczaki występują w szczególności u pacjentów cierpiących na częste zakażenia, najczęściej zapalenie płuc, ale także zapalenie opon mózgowych lub dróg moczowych.
Selvita to krakowska firma badawczo-rozwojowa. Jej działalność w branży biotechnologicznej można podzielić na dwa segmenty: innowacyjny (produkcja nowych leków, głównie onkologicznych) i usługowy (współpraca z międzynarodowymi koncernami farmaceutycznymi). Spektakularny sukces firmy przybliżyliśmy już czytelnikom INNPoland w jednym z artykułów na łamach naszego serwisu.
Na początku wybraliśmy dwa związki z dwóch najbardziej zaawansowanych projektów badawczych. Pierwszy z nich celuje w leczenie ostrej białaczki szpikowej, drugi zaś w leczenie raka jelita grubego. Są to inhibitory kinaz, czyli takie substancje, które mogą blokować pewne ścieżki sygnałowe w komórce, czyli np. zahamowują działanie specyficznych białek odpowiedzialnych za procesy nowotworowe, inaczej onkogenów. Leki, nad którymi pracujemy miałyby więc wpływ na zahamowanie procesu nowotworzenia u osób, u których raka wykryto.